Conflict resolution of commercial disputes by expert-determination
Ticari uyuşmazlıklarda hakem bilirkişilik ile uyuşmazlık çözümü
  1. Tez No: 831617
  2. Yazar: UTKU ILGAZ SÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anlaşmazlık Çözümü Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Uluslararası ticari düzende anlık gelişmelere uyum sağlamak ve ekonomik gelişme sağlamak için global dünyadaki pek çok dinamiği senkronize ve süratle takip etmek gerekmektedir. Bu tezin konusu doğrudan ticari hayattaki başarı yolları olmasa da, bir yandan anlık değişimler gösteren ticari ilişkilerine devam eden ve bir yandan da dava sürecini takip eden bir tacirin gündeminde olan uyuşmazlığı bir an önce çözüme kavuşturmasının, kendisine ticaret hayatındaki en önemli unsurlardan olan zaman kazancına dikkat çekilmektedir. Uluslararası nitelik taşıyan ticari uyuşmazlıkların çözümünde, özellikle son yıllarda artış gösterecek şekil, devlet mahkemelerine alternatif olarak başta tahkim yöntemi olmak üzere alternatif uyuşmazlık çözüm yollarına başvurulmaktadır. Bunun temel sebeplerinden birinin, ticari hayat ile uzun süren yargılama aşamasının bazı durumlarda uyumlu olmamasından dolayı, zaman kazanma çabası olduğu söylenebilir. Hakem bilirkişilik, tahkim yönteminin tercih edilme nedenlerini bünyesine barındırmakta ve dahası, teknik konulardaki ticari uyuşmazlıkların, alanında uzmanlık bilgisine sahip olan hakem bilirkişilerce nihai ve bağlayıcı olarak çözüme kavuşturmayı amaçlamaktadır. Taraflar, şayet mahkeme yargısına ya da tahkim yöntemine başvurmuş olsalar da, yine hakim ya da hakem tarafından bir bilirkişi tayin edilmesi ile çözümü mümkün olan ticari uyuşmazlıklarını, hakem bilirkişi yöntemi ile çok daha kısa sürede çözebileceklerdir. Günümüzde birçok ülkede kabul görmesinden dolayı hakem bilirkişiliğin farklı ülkelerdeki uygulamalarından örnekler vermek suretiyle geniş bir çalışma yapmayı ve bu sayede hakem bilirkişiliğin tanınırlığının artmasını sağlamayı amaçlamaktayım. Ülkemizde henüz bu konuda hukuki düzenlemesi bulunmasa da bu alanda ivedilikle çalışmaların yapılmasını gerekli ve yararlı bulmaktayız.
Özet (Çeviri)
In order to adapt to instant developments in the international commercial order and to ensure economical development, it is necessary to follow many dynamics in the global world in a synchronized and rapid manner. Although the subject of this thesis is not directly about the ways of success in commercial life, it draws attention to the time saving, which is one of the most important elements in business life, for a merchant who continues his/her commercial relations with instantaneous changes and follows the litigation process, as soon as possible to resolve the dispute on his/her agenda. In the resolution of international commercial disputes, alternative dispute resolution methods, especially arbitration, are used as an alternative to state courts, which will increase in recent years. It can be said that one of the main reasons for this is an effort to gain time, as the commercial life and the long-lasting judgement process are not compatible in some cases. Expert determination includes the reasons for preferring the arbitration method, and moreover, it aims to resolve commercial disputes on technical issues in a final and binding manner by experts who have expertise in their field. Even if the parties have applied to court judgement or arbitration, their commercial disputes, which can be resolved by the appointment of an expert by the judge or arbitrator, will be able to resolve their commercial disputes in a much shorter time by the arbitrator expert method. Because of its many benefits and its appeal to today's commercial world, I aim to do a wide study about expert determination by giving examples from its applications in different countries, and thus to increase the recognition of expert determination. Although there is no legal regulation on this subject in our country yet, we find it necessary and useful to carry out studies in this area immediately.