Avrupa Birliği sürecinde Yunanistan'a yönelik Türk dış politikasının dönüşümü: Neoklasik realist bir analiz
The transformation of Turkish foreign policy towards greece during the European Union process: A neoclassical realist analysis
  1. Tez No: 831616
  2. Yazar: TUĞCAN DURMUŞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM AŞKAR KARAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu tez, Avrupa Birliği (AB) adaylık sürecinde Türkiye'nin Yunanistan'a yönelik dış politikasını neoklasik realist teori ışığında ve 1999 ile 2011 ve 2012 ile 2022 yılları arasını kapsayan iki ayrı dönem içinde analiz etmektedir. Neoklasik realist araştırma tasarımında bağımsız değişken olarak uluslararası sistem, AB ve Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Türk dış politikası üzerindeki etkisi üzerinden analize dahil edilmiştir. Uluslararası sistemin getirdiği kısıt ve fırsatları, kendi filtrelerinden geçiren müdahaleci değişkenler olarak Türk karar alıcıların algıları ve ülke içi faktörler belirlenmiştir. Müdahaleci değişkenlerin, uluslararası sistemin etkilerini, bağımlı değişkenler olan dış politika tercihlerine nasıl yansıttıkları analiz edilmiştir. Tezin temel iddiası, Türk karar alıcıların algılarının müdahaleci değişkenler olarak, Yunanistan'a yönelik dış politika oluşumunda belirleyici bir rol oynadığıdır. Bu doğrultuda, tezin cevabını aradığı birincil araştırma sorusu; sistemik sinyallerin, Türk karar alıcılar tarafından nasıl algılandığı ve bu algıların dış politika tercihlerine nasıl yansıdığıdır. Türkiye'nin Yunanistan'a yönelik izlediği dış politika, sadece iki ülke arasındaki uyum veya anlaşmazlıklarla değil aynı zamanda büyük güçlerin politikalarıyla şekillenen bir ilişkiler örüntüsü üzerinde yürütülmektedir. Bu kapsamda, realist değerler sisteminin temel varsayımlarından ve neoklasik realizmin de birim düzeyli faktörlere verdiği açıklayıcı rolden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, Türkiye'nin Yunanistan'a yönelik dış politikasının, sistem düzeyli unsurlardan önemli ölçüde etkilendiği görülmüştür. Bununla beraber, Türk karar alıcıların, ulusal çıkar tanımlamaları ve sistemik faktörlere dair algıları, dış politika tercihlerinin oluşturulmasında belirleyici rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes Turkish foreign policy towards Greece during the European Union (EU) candidacy process comparatively based on two phases between 1999-2011 and 2012-2022 using a neoclassical realist theoretical framework. International system, as the independent variable of a neoclassical realist research design, has been utilized through the impact of the EU and the United States of America (USA). The perceptions of Turkish decision makers and domestic factors has been determined as the intervening variables that filter both the constraints and opportunities brought by the international system. The analysis has been conducted to decipher the role of intervening variables in transforming systemic impacts into foreign policy choices as the dependent variables. This thesis mainly argues that, the Turkish decision makers' perceptions play a central role in determining Turkish foreign policy towards Greece. Therefore, the primary research question of the thesis is as follows: How do the Turkish decision makers perceive the systemic signals and influence foreign policy outcomes based on their perceptions? Turkish foreign policy towards Greece has not been shaped by the existence of disputes between the two parties but also the politics of great powers. In this regard, the thesis adopts the fundamental assumptions of realism and utilizes unit level variables of neoclassical realism. The findings of this thesis puts forward that, Turkish foreign policy towards Greece, has been significantly influenced by the system level factors. However, Turkish decision makers' definition of the national interest and their perceptions of the systemic factors, have played a determining role in the formation of foreign policy choices.