Endonezya para vakıfları mevzuatı ve fıkhi açıdan değerlendirilmesi
Indonesian cash waqf legislation and its evaluation from fiqh perspective
- Tez No: 831625
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HADİ SOFUOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışma, Endonezya'da para vakfı kanununun ve fıkhi perspektifinden uygulanmasının incelenmesi ve analiz edilmesi amacını taşımaktadır. Para vakıflar, İslam toplumu tarafından bir ibadet şekli olarak kabul edilen vetopluma fayda sağlama amacı güden önemli vakıf türlerinden birini oluşturmaktadır. İslam medeniyeti tarihinde, para vakıflar Müslüman toplumun gelişimine büyük katkılarda bulunmuştur. Ancak, para vakıfları konusu İslam hukuku alimleri arasında tartışmalı bir konu olmuştur. İslam hukukuna göre, çoğunlukla alimler para vakıflarının caiz olduğu konusunda hemfikirdirler. Ancak, vakıf varlıklarının türüne uygulanan şartlar ve koşullar konusunda alimler arasında farklı görüşler bulunmaktadır. Alimlerin para vakfı konusundaki farklı görüşleri, dikkate alınması gereken önemli bir konudur. Bu nedenle, Endonezya'da para vakfının uygulanmasını düzenleyen vakıf mevzuatı daha ayrıntılı bir şekilde incelenmelidir. Çalışmanın sonuçları, Endonezya'da para vakfının uygulanmasının temelini oluşturan 2004 tarihli 41 sayılı Vakıf Kanunu'nun önemini ortaya koymaktadır. Bu kanun, para vakıfların toplanması, para vakfının yönetimi ve dağıtımı gibi konuları düzenlemektedir. Endonezya'da vakıf kanunundaki genel hükümler, İslam hukuku ile uyumlu olmasına rağmen bazı özel hükümler İslam hukukunda yer almayan konuları ele almaktadır. Örneğin, İslam hukukunda yer almayan unsurları içeren Endonezya vakıf hukuku, vakıf unsurunda bazı düzenlemelere sahiptir. Ayrıca, İslam hukukunda nazir olarak tanımlanan vakıf yöneticileri veya örgüt şeklindeki Nazırlar Endonezya vakıf hukukunda ele alınmıştır. Nazır tarafından alınabilecek ücretler konusunda Endonezya vakıf hukuku %10 sınırlaması getirirken, İslam hukuku bu konuda belirli bir sınırlama koymamaktadır. Nazırın değiştirilmesi, vakıf malının değiştirilmesi, para vakfının yönetimi, vakıf senedi ve vakıf malını kötüye kullanma veya ihlal edenlerin cezalandırılması gibi konularda ise Endonezya vakıf yasasının hükümleri, İslam hukuku ile çelişmemektedir. Endonezya vakıf hukukunda bazı teknik konular da daha ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine and analyze the law of cash waqf in Indonesia and its implementation from a fiqh perspective. Cash waqfs are one of the most important types of waqfs that are accepted as a form of a good deed and aimed to benefit society. In the history of Islamic civilization, cash waqfs have contributed greatly to the development of Muslim society. However, the issue of cash waqfs has been a debatable topic among scholars of Islamic law. According to Islamic law, the majority of scholars agree that cash waqfs are permissible. However, there are different opinions among scholars regarding the terms and conditions that apply to the type of movable waqf assets. The different views of scholars on cash waqf is an important issue that needs to be taken into consideration. Therefore, the waqf legislation that regulates the implementation of the money waqf in Indonesia should be examined in more detail. The results of the study reveal the importance of Waqf Law No. 41 of 2004, which forms the basis for the implementation of the cash waqf in Indonesia. This law regulates issues such as the collection, management, and distribution of cash waqf. Although the general provisions of the Indonesian Waqf Law are in line with Islamic law, some specific conditions address issues that are not covered in Islamic law. For example, Indonesian waqf law includes nazir as one of the elements that are not included in Islamic law. In addition, Indonesian waqf law defines nazirs (waqf managers) as Persons or organizations, and in Islamic law nazir only refers to persons, not organizations. Furthermore, Indonesian waqf law imposes a 10% limit on the fees that can be taken by the nazir, in Islamic law does not set a specific limit on this issue. The provisions of Indonesian waqf law do not contradict Islamic law on matters such as the replacement of the nazir, the replacement of the waqf property, the management of the money waqf, and the punishment of those who misuse or violate the waqf deed and the waqf property. Some technical issues are also dealt with in more detail in Indonesian waqf law.