Tarsus Beyazı (Vitis vinifera L.) üzüm yaprağındaantioksidan savunma sistemi düzeyinin belirlenmesi
Determination of antioxidant system status in Tarsus Beyazı(Vitis vinifera L.) leaves
  1. Tez No: 831677
  2. Yazar: ELVAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜZAR ATLI DEMİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, Tarsus Beyazı (Vitis vinifera L.) yaprağında uç alma işlemi (budama) öncesinde (Nisan) ve sonrasında (Mayıs) antioksidan savunma düzeyi incelenmiştir. Bunun için fenolik bileşik tayini, toplam fenolik madde tayini, DPPH, antioksidan enzim aktiviteleri (askorbat peroksidaz, APx; katalaz, CAT; süperoksit dismutaz, SOD ve glutayon S-transefraz, GST), total tiyol (T-SH) ve non protein tiyol (NP-SH) düzeyleri ile lipit peroksidasyon (tiyobarbütirik asit reaktif maddeleri TBARS) ve protein düzeylerinin analizleri spektrofotometrik yöntemle yapılmıştır. Tarsus Beyazı (Topacık) üzümünden Nisan (uç alma işlemi öncesi) ve Mayıs (uç alma işlemi sonrası) ayında toplanan yaprak örneklerinde ayrıca fenolik bileşik tayini de yapılmıştır. Yapılan bu çalışma ile yaprak örneklerinde kuersetin, rutin, süksinik asit, trans-ferulik asit, kafeik asit, p-kumarik asit, epikateşin ve kateşin fenolik bileşikleri tespit edilmiş, uç alma işlemi sonrası bazı fenolik maddeler de artış gözlenmiştir. Yaprak örneklerinde uç alma işlemi sonrası, toplam antioksidan kapasite ile antioksidan enzim aktiviteleri (CAT, SOD ve GST) artış gösterirken, tiyol içerikleri (T-SH ve NP-SH) ile protein düzeyleri ise azalış göstermiştir. Elde edilen sonuçlara göre, Tarsus Beyazı (Vitis vinifera L.) üzüm yaprağının toplam fenolik madde ve enzimatik aktivitesinin yüksek olması sebebiyle doğal bir antioksidan kaynağı olduğunun gösterilmesinin yanında uç alma işleminin antioksidan sistem kapasitesini de artırdığı söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, antioxidant defense system status of Tarsus White (Vitis vinifera L.) leaves were investigated before (April, 2022) and after (May, 2022) pruning. For this purpose, phenolic compound determination, total phenolic substance determination, total antioxidant capacity, antioxidant enzyme activities (ascorbate peroxidase, APx; catalase, CAT; superoxide dismutase, SOD and glutathion S-transferase, GST), total thiol (T-SH), non protein thiol (NP-SH), lipid peroxidation (thiobarbituric acid reactive substances, TBARS) and protein levels were analyzed spectrophotometrically. In this study, quercetin, rutin, succinic acid, trans-ferulic acid, caffeic acid, p-coumaric acid, epicatechin and catechin phenolic compounds were detected in leaf samples. Some of these phenolic compounds were increased after pruning (May). Additionally, after pruning, thiol contents (T-SH and NP-SH) and protein levels fell while overall antioxidant capacity and antioxidant enzyme activity (CAT, SOD, and GST) increased. Due to its high content of total phenolic compounds and enzymatic activity, it can be concluded from the results that Tarsus White (V. vinifera L.) grape leaves are a natural source of antioxidants, and pruning boosts the antioxidant system's capacity.