İşletmeler için insani yönetim endeksinin geliştirilmesi
Development of humanistic management index for business
- Tez No: 831699
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ALAYOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Strateji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Strateji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
İktisat temelli yönetim anlayışında sona gelindiği; insanlığın ve dünyamızın kapitalizmin yıkıcı etkilerinden kurtulabilmesi için, yönetim anlayışında bir paradigma değişimi gerektiği aşikardır. Bu değişim gerekliliğini en ideal şekilde karşılayabilecek olan paradigma, insanı merkeze alan paradigmadır. İnsani yönetim, bu paradigmadan beslenen en ideal yönetim anlayışını temsil etmektedir. Bu tez, işletmelerin insani yönetim uygulama kapasitelerini ölçümleyerek skorlamak ve kıyaslamak amacıyla çalışılmıştır. Böylece işletmelerin insani yönetimi uygulama kapasitelerinin bütüncül olarak değerlendirildiği, puanlandığı ve kıyaslandığı“İnsani Yönetim Endeksi”oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The economics-based management approach has come to an end; it is obvious that a paradigm shift is needed in the understanding of management in order for humanity and our world to get rid of the destructive effects of capitalism. The paradigm that can meet this need for change in the most ideal way is the human centric paradigm. Humanistic management represents the most ideal management approach fed from this paradigm. This thesis has been studied to measure, score and compare the humanistic management capacities of business. Thus, the“Humanistic Management Index”has created, in which the humanistic management capacities of business are evaluated, scored and compared holistically.