Bitlis ili Coccinellidae (Coleoptera) faunasının tespiti ve dna barkodlaması
Identification and dna barcoding of Coccinellidae(Coleoptera) fauna in Bitlis province
  1. Tez No: 831698
  2. Yazar: CANDAŞ ILIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALİH ÖZGÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Coccinellidae familyasına ait türlerin büyük bir bölümü avcı böcekler olarak bilinir. Bu böceklerin larvaları ve erginleri yaprak bitleri, thripsler, kırmızı örümcekler ve kabuklu bitler gibi böceklerle beslenir. Bu özellikleri nedeniyle son yıllarda Coccinellidler biyolojik mücadelede yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tez çalışması, 2022 yılında Bitlis ilinde bulunan Coccinellidae familyasına ait türleri tespit etmek ve ülkemiz böcek türlerinin zenginliğine ve biyolojik mücadele çalışmalarına katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda, Bitlis ilinde ve ilçelerinde tarım içi ve tarım dışı alanlarına sörveyler yapılarak örnekler toplanmıştır. Toplanan örneklerin morfolojik teşhislerinin yanı sıra DNA barkodlaması da yapılarak tür teşhisleri teyit edilmiştir. Çalışma sonunda 6 farklı cinse ait toplamda 9 tür tespit edilmiştir. Türler arasında Coccinella magnifica Türkiye için, Oenopia lyncea, Parexochomus nigripennis, Scymnus apetzi ve Scymnus (Pullus) subvillosus ise Bitlis için ilk kayıt niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Most of the species belonging to the Coccinellidae family are known as predatory insects. The larvae and adults of these beetles feed on insects such as aphids, thrips, spider mites and scale insects. Due to these features, Coccinellids have been widely used in biological control in recent years. This thesis study was carried out in order to determine the species belonging to the Coccinellidae family in the province of Bitlis in 2022 and to contribute to the richness of insect species and biological control studies in our country. In this context, samples were collected by conducting surveys on agricultural and nonagricultural areas in Bitlis province and its districts. Species identifications were confirmed by making DNA barcoding as well as morphological identification of the collected samples. At the end of the study, a total of 9 species belonging to 6 different genera were identified. Among the species, Coccinella magnifica is the first record for Turkey and Oenopia lyncea, Parexochomus nigripennis, Scymnus apetzi and Scymnus (Pullus) subvillosus for Bitlis.