Türkiye'de afet yönetiminde kurumlar arası koordinasyon ve bir model önerisi: Bölgesel afet koordinasyon kurulları
Inter-agency coordination in disaster management in Turkey and a model proposal: Regional disaster coordination boards
  1. Tez No: 831729
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN DÖVENDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Afetlerin etkili bir şekilde yönetilebilmesi için koordinasyonun etkin bir şekilde gerçekleşmesi önem arz etmektedir. Koordinasyonun kurulmasının, afetlerin oluşturduğu kargaşa ortamını azaltma ve sorunların daha iyi bir şekilde çözülmesini sağlama gibi yararları bulunmaktadır. Afet koordinasyonu ülkemizde yerel ve ulusal düzeyde ele alınmış ve koordinasyonu sağlamakla görevli birimler bu düzeyler için belirlenmiştir. Bölgesel işbirliği ve koordinasyon çalışmaları konusunda da bölge merkezi belirleme, bölge koordinatörlüğü yapma görevi vermek gibi bazı düzenlemeler yapılmıştır. Ancak bu düzenlemelerde birtakım sıkıntıların olduğu ve bu düzenlemelerin realitede yürürlüğe geçirilmesinde yapılan çalışmaların bu sorunları net bir şekilde çözemediği gözlemlenmektedir. Bu çalışmada bölgesel düzeyde koordinasyonu sağlamakla görevli Bölgesel Afet Koordinasyon Kurulları modeli önerisi oluşturulması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda literatür taraması yapılmıştır. Bu çalışma 5 bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde afet kavramına ve afet yönetimine değinilmektedir. İkinci bölümde ise Türkiye'de afet yönetiminin tarihsel gelişimi kurumlar ve yasal mevzuatlar ele alınarak ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde de koordinasyon ve afet yönetimindeki yerine değinilerek Türkiye'deki afet yönetiminde koordinasyona değinilmiştir. Dördüncü bölümde ise yabancı ülkelerdeki afet yönetiminden örnekler verilmiştir. Bunlar neticesinde de beşinci ve son bölümde ise ortaya bir bölgesel afet koordinasyon kurulu modeli ortaya konulmaya çalışılmış. Öncelikle daha önce yapılmış bölgelendirme çalışmalarından incelenmiştir. Sonrasında gerek yerel düzeydeki kurumlara yardım edecek gerekse de ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşların koordinasyon çalışmalarına destek verecek bir bölge afet koordinasyon kurulları önerisi yapılmıştır. Kurulların kimlerden oluşacağı, görev ve sorumluluklarının neler olacağı hususlarında öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is important to ensure effective coordination in order to manage disasters effectively. Ensuring coordination has benefits such as reducing the chaos caused by disasters and providing better resolution of problems. In our country, disaster coordination is handled at local and national levels, and the units responsible for ensuring coordination have been determined for these levels. Arrangements were made regarding regional cooperation and coordination activities, such as determining a regional center and appointing a regional coordinator. However, it seems that there are some problems in these regulations and the efforts made to actually put these regulations into practice cannot clearly solve these problems. This study aims to create a model proposal for Regional Disaster Coordination Boards, which are responsible for ensuring coordination at the regional level. In this context, a literature review was conducted. This study consists of 5 chapters. In the first part of the study, the concept of disaster and disaster management are mentioned. In the second part, the historical development of disaster management in Turkey is revealed by taking into account institutions and legal regulations. In the third chapter, coordination and its place in disaster management are mentioned and coordination in disaster management in Turkey is mentioned. In the fourth section, examples of disaster management in foreign countries are given. As a result of these, in the fifth and last chapter, the regional disaster coordination board model was tried to be put forward. First of all, it was examined from the previous zoning studies. Then, a proposal was made to establish regional disaster coordination boards that would both assist local level institutions and support the coordination efforts of national and international institutions and organizations. Suggestions were made regarding who the boards would consist of and what their duties and responsibilities would be.