Ratlarda IL-1 antagonistinin korneal vaskülarizasyon üzerine inhibitör etkisi
Inhibitory effect of IL-1 antagonist on corneal vascularizations in rats
- Tez No: 831773
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ ZENGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, deneysel korneal kimyasal yanık modellemesinde IL-1 reseptör antagonistinin korneal neovaskülarizasyon üzerine etkisini göstermektir. IL-1alfa reseptör antagonistinin (IL-1ra) etkisini kontrol grubu, plasebo grubu ve bevacizumab grubu ile karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Deney Hayvanları laboratuvarında 40 adet Wistar Albino cinsi dişi 8'erli ratlar 5 gruba ayrıldı. Ratların her iki göz kornealarına gümüş nitrat çubuk uygulanarak kimyasal yanık modellemesi ile korneal neovaskülarizasyonlar elde edildi. Grup I kontrol grubu olup tedavi almadı. Anestezi altında 1. ve 5. gün subkonjonktival olmak üzere Grup II 0.1 ml serum fizyolojik, Grup III 0.25 mg/0.1ml IL-1a reseptör antagonisti, Grup IV 2.5 mg/0.1 ml IL- 1areseptör antagonisti, Grup V 2.5 mg/0.1 ml bevacizumab uygulanmıştır. Rat korneaları 14. günde eksize edilip sağ gözleri patolojik incelemeye, sol gözleri biyokimyasal ELISA incelemesine gönderilmiştir. Patolojik incelemede hematoksilen & eozin, CD 34 ve IL-1 alfa boyanması ile inflamatuar ve damarsal parametreler mikroskobik olarak incelenmiştir. Biyokimyasal ELISA testinde ise IL-1 alfa, Transforming Büyüme Faktörü (TGF-B), Tümör Nekrozis Faktör (TNF-a), Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü (VEGF), Malondialdehit (MDA) düzeyleri ölçülmüştür. Elde edilen veriler istatiksel olarak incelenmiştir. Bulgular: Çalışma grupları arasında Grup I ratlarda IL-1α düzeyinin Grup III, Grup IV ve Grup V ratlara kıyasla daha yüksek olmasından kaynaklı bir fark tespit edildi (p değerleri sırasıyla; p=0,001; p=0,001; p=0,001).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to demonstrate the effect of interleukin-1 receptor antagonist (IL-1ra) on corneal neovascularization in an experimental corneal chemical burn model. The effect of IL-1ra was compared with a control group, a placebo group, and a bevacizumab group. Materials and Methods: In this study, 40 female Wistar Albino rats were divided into 5 groups and chemically induced corneal neovascularization by applying silver nitrate sticks to both eyes. Group I served as the control group without any treatment. Group II received 0.1 ml physiological saline subconjunctivally on day 1 and day 5 under anesthesia. Group III received 0.25 mg/0.1 ml IL-1ra, Group IV received 2.5 mg/0.1 ml IL-1ra, and Group V received 2.5 mg/0.1 ml bevacizumab via subconjunctival administration. After 14 days, rat corneas were excised for pathological examination of the right eyes and for biochemical ELISA examination of the left eyes. Pathological examination involved microscopic analysis of inflammatory and vascular parameters using hematoxylin & eosin, CD34, and IL-1 alpha staining. Biochemical ELISA test measured IL-1 alpha, Transforming Growth Factor-B (TGF-B), Tumor Necrosis Factor-a (TNF-a), Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF), and Malondialdehyde (MDA) levels. Results: According to the ELISA test results among the study groups, there was a statistically significant difference in the distribution of IL-1 alpha levels. This difference was due to higher IL-1 alpha levels in Group I rats compared to Group III, Group IV, and Group V rats (p values: p=0.001; p=0.001; p=0.001, respectively).