An alliance of the century: The diplomatic relations between the Kingdom of Eswatini and the Republic of China (Taiwan)
Yüzyılın ittifakı: Esvatini Krallığı ile Çin Cumhuriyeti (Tayvan) arasındaki diplomatik ilişkiler
  1. Tez No: 831774
  2. Yazar: BUKELWA MAPHANGA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Uluslararası ilişkilerde“sadık müttefik”terimi tam olarak ne anlama geliyor? Bu, sıklıkla atıfta bulunulan ancak kavramsallaştırılması genellikle daha az araştırılan bir kavramdır. Bu tezin görevi, ne kadar iddialı olursa olsun, uluslararası ilişkilerde sadakat kavramına, çoğu ana akım teorisyenin“kuralın istisnası”etiketini yapıştırmakta acele ettiği bir vaka çalışması merceğinden bakmaktır. 2022 yılında Esvatini Krallığı ve Çin Cumhuriyeti (Tayvan), mevcut jeopolitik bağlamda bile zamana meydan okuyan bir ittifakın yıldönümü olan, kendi deyimleriyle elli beş yıllık 'dostluğu' kutladılar. Çin Halk Cumhuriyeti'nin (ÇHC) yükselişi uluslararası sistemde birçok değişimi beraberinde getirmiştir; bunlardan en önemlilerinden biri de Afrika kıtasındaki ittifak kurma faaliyetleridir. Çin'in tüm girişimlerine rağmen Esvatini, Tayvan'ın terk ettiği bir avuç bölgesel komşusu Çin Halk Cumhuriyeti'ne (ÇHC) bağlılıklarını bildirdiklerinde bile Tayvan'a olan bağlılığını sürdürmüştür ve asıl soru neden? Bu araştırma, düşünsel birim düzeyinde bir faktör olarak sadakat kavramını bu vakaya uygun ve daha fazla odaklanmayı hak eden ana akım teorik çerçevelere tamamlayıcı bir açıklama olarak sunmayı amaçlamaktadır. Bu tez, tematik bir analiz çalışması yaparak, iki devlet arasındaki çeşitli etkileşimlerde yer alan ve aralarındaki sadakati gösteren kalıpları ve anlatıları ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışma, uluslararası ilişkiler alanında akademik ve analitik olarak araştırılmaya şiddetle ihtiyaç duyulan iki alan olan küçük devlet dış politika teorilerine ve Esvatini'nin siyasi çalışmalarına bir adanmışlık ve katkıdır.
Özet (Çeviri)
What exactly does the term“loyal ally”mean in international relations? This is a concept that is often referred to, but whose conceptualization is often less explored. The task of this dissertation, ambitious as it may be, is to take a look at the concept of loyalty in international relations through the lens of a case study that is baffling to many mainstream theorists who would be quick to assign to it the label of“exception to the rule.”In the year 2022, the Kingdom of Eswatini and the Republic of China (Taiwan) celebrated fifty-five years of 'friendship,' as they dubbed it, an anniversary of an alliance that has stood the test of time even in the current geopolitical context. The rise of the People's Republic of China (PRC) has come with many transitions in the international system, one of the most significant being its alliance formation activities within the continent of Africa. Despite China's overtures, Eswatini has maintained its allegiance with Taiwan, even when the handful of its regional neighbors that Taiwan had left switched their allegiance to the People's Republic of China (PRC), and the question is why? This research seeks to submit the concept of loyalty as an ideational unit-level factor as fitting to this case and as a complementary explanation to mainstream theoretical frameworks that deserve further focus. By engaging in an exercise of thematic analysis, this thesis reveals the patterns and narratives within various interactions between the two states that indicate the loyalty between them. This body of work is a dedication and contribution to small-state foreign policy theories and to the political studies of Eswatini, two fields that are in dire need of being academically and analytically investigated in the field of international relations.