Developing sentence complexity in students' written texts with sentence-based practice
Cümle tabanlı çalışma ile öğrencilerin yazılı metinlerinde karmaşık cümle gelişimi
- Tez No: 831782
- Danışmanlar: PROF. DR. HOSSEIN FARHADY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bilişsel, dilbilimsel ve bağlamsal yönleri kapsayan yazının çok yönlü doğası, yüksek kaliteli yazılı metinler üretmeye çalışan öğrenciler için zorluklar içerir. Bunula birlikte, bir metinde ortaya konulan dilsel yeterlilik, yazı kalitesine katkıda bulunan birbiriyle ilişkili unsurlar arasında en temel unsurdur. İkinci dil yazımındaki çalışmalar yazı kalitesinin, metnin içerdiği dilsel karmaşıklık ve çeşitlilik ile ilişkili olduğunu ve bunun da doğrudan öğretim yoluyla geliştirilebildiğini göstermektedir. Bu yarı-deneysel araştırma, ikinci dil yazımında cümle karmaşıklığını arttırmada cümle temelli alıştırmaların etkinliğini araştırmaktadır. Alanyazını, öğrencileri cümle karmaşıklığını geliştirmede desteklemek için cümle birleştirme ve çeviri gibi çeşitli cümle tabanlı uygulamalar yönelik araştırmalar sunmaktadır. Bu tür çalışmaların sunduğu olumlu verilere rağmen, Türkiye'de özel bir üniversitenin hazırlık birimi bünyesinde gerçekleştirilmiş bir ön araştırma, cümle birleştirme ve çeviri gibi uygulamaların öğrencilerin hedef dilde öğrendikleri karmaşık cümle yapılarını, özellikle yan cümlecik oluşturma açısından, yazılı performanslarına aktarabilmelerini için yetersiz kaldığını göstermiş ve sonuçlar uygulamaların yeniden gözden geçirilmesini gerektirmiştir. Bu sebeple, bu çalışma, öğrencilerin yazılarındaki yan cümle yoğunluğunu arttırmak için çeviriyi geleneksel cümle birleştirme aktivitesi ile birleştiren alternatif bir uygulama önermektedir. Aynı zamanda çalışma, yan cümle yoğunluğu ile öğrencilerin kompozisyonlarına verilen değerlendirme notları arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Bu amaçla, CEFR B2 seviyesine karşılık gelen iki sınıf seçilmiş ve önerilen aktivite deney grubuna on dört hafta boyunca uygulanmıştır. Kontrol grubu ise klasik cümle birleştirme aktiviteleri yapmışlardır. Uygulama öncesinde, sırasında ve sonrasında katılımcıların kompozisyonları incelenmiş ve yan cümle yoğunlukları hesaplanmıştır. Yan cümle yoğunluk puanları, ANOVA kullanılarak karşılaştırıldı. Sonuçlar, önerilen alternatif uygulamanın, öğrencilerin karmaşık cümleler kullanarak yazma yeteneklerini geliştirdiğini göstermiştir. Ayrıca, deney ve kontrol grupları arasındaki yazma performansları açısından anlamlı bir fark olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle, IELTS dereceli puanlama anahtarı ile değerlendirilen genel yazı puanlarının metinlerindeki yan cümle yoğunluğu ile ilişkili olduğu gözlemlenmiştir. Son olarak, çalışmanın bulgularından elde eden sonuçları değerlendirmesi özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The multifaceted nature of writing, encompassing cognitive, linguistic, and contextual aspects, presents challenges for learners striving to produce high-quality written work. Linguistic proficiency demonstrated in a text is the fundamental aspect among the interrelated elements that contribute to the overall quality of students' written products. Studies in second-language writing consistently indicate that well-crafted compositions are associated with linguistic sophistication and diversity, which can be enhanced through explicit teaching. This quasi-experimental research investigates the effectiveness of sentence-based practice in enhancing sentence complexity in second-language writing. The literature provides research endeavors on various sentence-based practices that have been proposed, such as sentence combining and translation, to support learners in improving sentence complexity. However, such practices need to be reconsidered since prior investigations in the specific context of a preparatory department at a private university in Turkey have proven insufficient for students to transfer complex structures, particularly subordination, into their written performance. Thus, this study proposes an alternative practice that integrates translation into traditional sentence-combining tasks to enhance the density of subordination in students' written output. Additionally, the study explores the correlation between the density of subordination and the quality scores assigned by raters at the institution. With this purpose, an intervention and a placebo were administered to two intact CEFR level B2 upper-intermediate classes over fourteen weeks. The data collected from the writing exams before, during, and after the treatment provided data for analysis. Subordination density in participants' compositions was calculated, and overall writing scores were evaluated using the institution's and IELTS writing rubrics. The subordination density scores between and within the groups were compared using repeated measures ANOVA. The results indicated that sentence-combining merged with translation promotes students' ability to write complex sentences with increased subordination. Furthermore, the comparison of post-test results revealed a significant difference in writing performances between the treatment and control groups, irrespective of the rubric used. Notably, overall writing scores assessed by the IELTS rubric positively correlated with the subordination density of participants' written products. Finally, based on inferences drawn from the findings of this study, potential implications and applications were identified and summarized to conclude the present study.