Okul yöneticileri ve öğretmenlerin görüşlerine göre öğretmenlerin sanal sınıf yönetimi yeterliklerinin incelenmesi
An investigation of teachers' virtual classroom management competencies according to the views of school administrators and teachers
- Tez No: 831781
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Araştırmanın amacı okul yöneticileri ve öğretmenlerin görüşlerine göre öğretmenlerin sanal sınıf yönetimi yeterliklerini incelemektir. Çalışmada karma yöntemin yakınsayan paralel deseni kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2021-2022 eğitim-öğretim yılı İstanbul ili Ataşehir ve Esenyurt ilçelerinde resmi öğretim kurumlarında görev yapmakta olan okul yöneticisi ve öğretmenler oluşturmaktadır. Çalışmanın nicel boyutu betimsel tarama, nitel boyutu ise durum çalışması desenine göre şekillenmiştir. Araştırmanın nicel boyutuna basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen 800 öğretmen katılım sağlamıştır. Nitel boyutta ise amaçlı örnekleme yöntemi kapsamında kolay ulaşılabilir örnekleme ve maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi ile belirlenen 20 öğretmen ve 10 okul yöneticisi katılım sağlamıştır. Veri toplama aracı olarak; Can ve Gündüz (2021a) tarafından geliştirilen“Öğretmenlerin Sanal Sınıf Yönetimi Yeterliği Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen öğretmen ve okul yöneticileri için ayrı ayrı beşer sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme soruları kullanılmıştır. Nicel araştırma verileri SPSS 14.0 programı ile nitel veriler ise içerik analizi ve betimsel analiz yapılarak çözümlenmiştir. Çalışmanın sonucunda, okul yöneticileri ve öğretmenlerin görüşlerine göre öğretmenlerin sanal sınıf yönetiminde kendilerini yeterli gördükleri ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin demografik özelliklerinden cinsiyet değişkeninin sanal sınıf yönetimi yeterliklerini etkilemediği fakat eğitim düzeyi, branş, sanal sınıf deneyimi, kıdem ve görev yapılan eğitim kurumu değişkenlerinin sanal sınıf yönetimi yeterliklerini etkilediği tespit edilmiştir. Her ne kadar öğretmenler ve okul yöneticileri öğretmenlerin sanal sınıf yönetimini yeterli görseler de araştırmanın nitel bulgularından elde edilen sonuçlara göre öğretmenler sanal sınıflarda internetin olmaması veya yetersizliği, bağlantı sorunu, öğrencilerin derse katılmaması, ev ortamında kamera/mikrofon sorunu, teknolojik araçların olmaması gibi pek çok sorunla karşılaştıklarını ifade etmişlerdir. Öğretmenlerin karşılaşılan bu güçlüklerin üstesinden gelmek için; velilerle iletişim kurma, sanal sınıf uygulamaları hakkında bilgilenme, ders zamanlarını sosyal medya araçları üzerinden haber verme, not ile teşvik etme, akran yardımına başvurma gibi yöntemleri kullandıkları ortaya çıkmıştır. Bu doğrultuda öğretmenlerin sanal sınıf yönetimi yeterliklerinin geliştirilmesi için alanında uzman kişilerce hizmet içi eğitimler verilmesi, daha hızlı ve ekonomik internet hizmeti sunulması, teknolojik araç ve gereçlerin ücretsiz olması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the virtual classroom management competencies of teachers according to the views of school administrators and teachers. Convergent parallel design of mixed method was used in the study. The population of the study consists of school administrators and teachers working in public education institutions in Ataşehir and Esenyurt districts of Istanbul province in the 2021-2022 academic year. The quantitative dimension of the study was shaped according to the descriptive survey and the qualitative dimension was shaped according to the case study design. In the quantitative dimension of the study, 800 teachers selected by simple random sampling method participated. In the qualitative dimension, 20 teachers and 10 school administrators, who were determined by convenience sampling and maximum diversity sampling method within the scope of purposeful sampling method, participated. As data collection tools;“Teachers' Virtual Classroom Management Competency Scale”developed by Can and Gündüz (2021a) and semi-structured interview questions consisting of five questions each for teachers and school administrators developed by the researcher were used. Quantitative research data were analyzed using SPSS 14.0 program and qualitative data were analyzed using content analysis and descriptive analysis. As a result of the study, according to the opinions of school administrators and teachers, it was revealed that teachers considered themselves competent in virtual classroom management. Among the demographic characteristics of teachers, gender variable did not affect their virtual classroom management competencies, but education level, branch, virtual classroom experience, seniority and the educational institution in which they work were found to affect their virtual classroom management competencies. Although teachers and school administrators consider teachers' virtual classroom management adequate, according to the results obtained from the qualitative findings of the study, teachers stated that they encountered many problems in virtual classrooms such as lack of or insufficient internet, connection problems, students not participating in the lesson, camera / microphone problems in home environment, and lack of technological tools. In order to overcome these difficulties, teachers used methods such as communicating with parents, informing them about virtual classroom practices, informing them about class times through social media tools, encouraging them with grades, and applying for peer help. In this direction, in order to improve teachers' virtual classroom management competencies, it can be suggested that in-service trainings should be provided by experts in the field, faster and more affordable internet service should be provided, and technological tools and equipment should be free of charge.