Kurtalan Konakpınar köyü kaya mezarları
Kurtalan Konakpınar village rock tombs
- Tez No: 831787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA UZUN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Hayatın başlangıcıyla beraber insanların doğum sonrası ölüme alışma süreci kendini yeni davranışlara bırakarak şekillenmiştir. Dünyanın dört bir tarafında ölüm ayinlerinin farklı şekilde yapıldığı bilinmektedir. Bu ayinlerin temel amacı, ölüm sonrası sevdiklerini rahat ettirme arzusu olarak bilinmekle birlikte her topluluğu farklı şekilde bu ritüeli yaşamaya yöneltmiştir. Roma İmparatorluğu'nda Hristiyan inancıyla birlikte öteki dünyaya inanma kavramının toplumda kendisini zamanla hissettirmesi sonucu mezar geleneklerine olan inanç kendini hissettirmeye başlayarak davranışları şekillendirmeye çalışmıştır. coğrafi uygunluğa göre kaya mezar geleneği Anadolu'nun her yerinde görülmüştür. Bu çalışmada Roma İmparatorluğu'nda kaya mezar geleneği ve mezar buluntuları ele alınmıştır. Çalışma kapsamında Kurtalan ilçesine bağlı Konakpınar (Aynqasre) köyünde bulunan Roma İmparatorluğu Dönemi'ne tarihlenen kaya mezarları incelenmiştir. Batman Müze Müdürlüğü tarafından arkeolojik kazısı yapılarak bilim dünyasına kazandırılan bu alandaki mekânın mezar tipolojisi, ölü hediyeleri ile birlikte değerlendirilmiş olup bölgede bulunan mezar yapılarıyla karşılaştırma yapılarak çalışma anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the beginning of life, the process of getting used to death after birth has been shaped by leaving oneself to new behaviors. It is known that death rites are performed differently all over the world. Although the main purpose of these rites is known as the desire to make their loved ones comfortable after death, it has led each community to experience this ritual differently. As a result of the Christian belief in the Roman Empire and the concept of believing in the other world made itself felt in the society over time, the belief in the tomb traditions began to make itself felt and tried to shape the behavior. According to geographical suitability, the rock tomb tradition was seen all over Anatolia. In this study, rock tomb tradition and tomb finds in the Roman Empire were discussed. Within the scope of the study, rock tombs dating back to the Roman Empire period in Konakpınar (Aynqasre) Village of Kurtalan District were examined. The tomb typology of the place in this area, which was brought to the world of science by the archaeological excavation by the Batman Museum Directorate, was evaluated together with the gifts of the dead and the study was tried to be explained by comparing the tomb structures in the region.