A tale of two curricula: A comparative investigation of the international baccalaureate diploma programme and the Turkish Ministry of National Education curriculum for high school mathematics
İki programın hikayesi: Uluslararası bakalorya diploma programı ile Milli Eğitim Bakanlığı lise matematik programının karşılaştırmalı incelenmesi
  1. Tez No: 831797
  2. Yazar: DUYGU ÇORLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖYKÜ DULUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma, Uluslararası Bakalorya Diploma Programı ile Türkiye Millî Eğitim Bakanlığı lise matematik müfredatlarının karşılaştırmalı bir analizini amaçlamaktadır. Her iki sistemde deneyime sahip bir araştırma odaklı öğretmen perspektifinden, bu müfredatların eğitim felsefeleri, içerik, öğretim ve öğrenme süreçleri ve değerlendirme uygulamaları ile ilgili olarak birleşme ve ayrışma noktaları ortaya çıkarılmıştır. Çalışma verisi resmi müfredat belgelerinden elde edilmiş olup, açık kodlama teknikleriyle satır-satır inceleme yapılmıştır. Verilerin analizi, toplanan verilerin yorumlanması ve kodları, ifadeleri ve cümleleri organize ederek ve kategorize ederek metni incelemeyi içerir. Bu kategorileri karşılaştırarak ve aralarındaki bağlantıları bularak, metnin arka planındaki anlamlar ve bağlantılar ortaya konulmuştur. Bulgular, Uluslararası Bakalorya Diploma Programı ve Milli Eğitim Bakanlığı müfredatının, her birinin benzersiz felsefeleri, yöntemleri ve değerlendirmeleriyle Matematik eğitimine yönelik farklı ama kapsamlı yaklaşımları temsil ettiğini göstermektedir. Farklılıklarına rağmen, her iki program da teknolojik olarak ilerlemiş ve küresel olarak birbirine bağlı bir 21. yüzyıl dünyası için öğrencileri hazırlama ortak hedefini paylaşmaktadır; bu hedef, aktif öğrenme, gerçek dünya uygulamaları ve çeşitli değerlendirme stratejilerinin önemini vurgulamaktadır. Bu araştırmanın bulguları, gelecekteki müfredat reformları ve stratejiler için sonuçlar içermektedir ve teori temelli müfredat tasarım modellerinin geliştirilmesi konusunda araştırmacı ve politika yapıcılara yön gösterebilir.
Özet (Çeviri)
This research aims to provide a comparative analysis of the International Baccalaureate Diploma Programme and the Turkish Ministry of National Education high school mathematics curricula. It explores the convergences and divergences of both curricula concerning their educational philosophies, content, teaching and learning processes, and assessment practices. Data were derived from official curricular documents, with a line-by-line examination conducted through open coding techniques. The analysis included interpreting the collected data and examining text by organizing and categorizing codes, phrases, and sentences. By comparing these categories and finding the connections between them, the meaning of the text is concluded and understood. The results indicate that International Baccalaureate Diploma Programme and the Ministry of National Education curricula represent distinct yet comprehensive approaches to Mathematics education, each bringing to bear its unique philosophies, methods, and assessments. Despite their differences, they share a common goal of preparing students for a technologically advanced and globally interconnected 21st-century world, emphasising active learning, real-world applications, and the importance of diverse assessment strategies. This research study's findings may have implications for future curricular reforms and strategies, informing the development of theory-based models for curriculum design.