The examination of the lifelong learning tendencies of the students in the international exchange program (Erasmus+)
Uluslararası değişim programı (Erasmus+) öğrencilerinin hayat boyu öğrenme eğilimlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 831801
  2. Yazar: GÜLCE KUNTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YELKİN DİKER ÇOŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Erasmus+ değişim programına katılan Türk ve Yabancı öğrencilerin hayat boyu öğrenme eğilimlerinin incelenmesini ve öğrencilerin çeşitli değişkenlerle karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Çalışma grubunu 2021-2022 eğitim-öğretim yılında bir vakıf üniversitesinde tam zamanlı öğrenim gören ve yurt dışında 1 dönem Erasmus programına katılan Türk öğrenciler ile Türkiye'deki bir vakıf üniversitesine yurt dışından gelen yabancı uyruklu Erasmus öğrencileri oluşturmaktadır. Toplam 40 öğrenciden veri toplanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Diker Coşkun (2009) tarafından geliştirilen“Üniversite öğrencilerinin yaşam boyu öğrenme eğilimleri”adlı ölçek kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizi için verilerin normalliği test edilmiş ve normal dağılmadığı görülmüştür. Bu nedenle çalışmada parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Erasmus öğrencilerinin hayat boyu öğrenme eğilimleri ölçeğinden aldıkları puanların aritmetik ortalaması (X̄=80.65), ölçeğin orta puanının (94,5) altındadır. Buna göre öğrencilerin hayat boyu öğrenme eğilimlerinin düşük olduğu söylenebilir. Cinsiyet değişkenine göre kadın Erasmus öğrencilerinin hayat boyu öğrenme eğilimleri (X̄ =23.34), erkek Erasmus öğrencilerine göre daha yüksektir. Uyruk değişkenine göre Alman Erasmus öğrencilerinin hayat boyu öğrenme eğilimleri diğer uyruklardan daha yüksektir (X̄ = 26.33). Fakülte değişkenine göre Eczacılık Fakültesi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü öğrencilerinin hayat boyu öğrenme eğilimleri diğer fakültelere göre daha yüksektir (X̄ = 30.00). Sınıf değişkenine göre 5. sınıf öğrencilerinin hayat boyu öğrenme eğilimleri diğer sınıflara göre daha yüksektir (X̄ = 30.00). Ailesinden uzakta yaşama değişkenine göre, ailesinden uzakta yaşamayan Erasmus öğrencilerinin hayat boyu öğrenme eğilimleri, ailelerinden uzakta yaşayan Erasmus öğrencilerine göre daha yüksektir (X̄ = 23,13). Sebat etme alt boyutunda ise ailesinden uzakta yaşamayan öğrenciler arasında farklılık görülmüştür (0.04
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the lifelong learning tendencies of Turkish and Foreign students who participated in the Erasmus+ exchange program in the 2021-2022 academic year and to compare their lifelong learning tendencies with various variables. The study group of the research consists of Turkish students studying full-time at a foundation university in the 2021-2022 academic year and participating in the Erasmus program abroad for 1 semester, and foreign Erasmus students coming from abroad to a foundation university in Turkey. Data was collected from 40 students in total. As a data collection tool in the research, the scale named "Lifelong learning tendencies of university students' ' developed by Diker Coşkun (2009) was used. For the analysis of the research data, the normality of the data was tested and it was found that they were not normally distributed. For this reason, non-parametric tests were used in the study. The arithmetic mean of the scores of Erasmus students from the scale of lifelong learning tendencies is below (X̄=80.65) according to the middle score (94,5) of the scale. Accordingly, it can be said that the lifelong learning tendencies of the students are low. According to gender variables, the lifelong learning tendencies of female Erasmus students (X̄ =23.34) have a higher lifelong learning tendency than male Erasmus students. According to the nationality variable, the lifelong learning tendencies of German Erasmus students have a higher lifelong learning tendency than other nationalities (X̄ = 26.33). According to the faculty variable, the lifelong learning tendencies of Faculty of Pharmacy and Graduate School of Social Sciences students have a higher lifelong learning tendency than other faculties (X̄ = 30.00). According to class variables, the lifelong learning tendencies of 5th grade student has a higher lifelong learning tendency than other classes (X̄ = 30.00). According to living away from the family variable the lifelong learning tendencies of the Erasmus students who are not living away from their families have a higher lifelong learning tendency than Erasmus students who are living away from their families (X̄ = 23.13). In the Persistence sub-dimension, a difference was observed for the students who did not live away from their families (0.04