Polisitemi nedeniyle çocuk hematoloji polikliniğine başvuran hastalarda etyolojik faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of etiological factors in patients admitted to the pediatric hematology outpatient clinic due to polycythemia
  1. Tez No: 831802
  2. Yazar: YAŞAR CİHAD KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN GÜRSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Polisitemi çocukluk çağında sık karşılaşılan bir hematolojik problem olup bazen çeşitli semptomlarla kendisini gösterirken bazen de rastlantısal olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmamızda polisitemi nedeniyle Çocuk Hematoloji polikliniğine başvuran hastaların etyolojik faktörlerini değerlendirdik. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Çocuk Hematoloji Polikliniğe başvuran 1 ay-18 yaş arasındaki hastalar dahil edildi. Polisitemia vera (D45), ailesel eritrositoz (D75.0), sekonder polisitemi (D75.1) ICD tanı kodları girilmiş olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalar klinik semptomları, laboratuvar değerleri, görüntüleme bulguları ve genetik analiz sonuçları ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmadaki hastaların ortanca yaş değeri 16 yıldı. Hastaların 100'ü (%91,7) erkekti. Hastaların 97'si (%88,1) herhangi bir ilaç kullanmamaktaydı. Hastaların 39'unda (%35,8) klinik semptom mevcuttu. En sık görülen semptom 22 hastada (%20,2) görülen baş ağrısıydı. Yapılan abdomen USG incelemesi sonucunda 12 hastada (%11) bir patoloji saptandı. Bu durum abdomen USG'nin polisitemi etyolojisinde önemli bir araç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Polycythemia is a common hematological problem in childhood, and sometimes it manifests itself with various symptoms, and sometimes it appears coincidentally. In our study, we evaluated the etiological factors of the patients who applied to the Pediatric Hematology outpatient clinic due to polycythemia. Materials and Methods: Patients aged between 1 month and 18 years who applied to the Pediatric Hematology Outpatient Clinic were included in the study. Patients with polycythemia vera (D45), familial erythrocytosis (D75.0), secondary polycythemia (D75.1) ICD diagnostic codes were included in the study. The patients were evaluated with their clinical symptoms, laboratory values, imaging findings and genetic analysis results. Results: The median age of the patients in the study was 16 years. 100 (91.7%) of the patients were male. 97 of the patients (88.1%) were not using any medication. Clinical symptoms were present in 39 (35.8%) patients. The most common symptom was headache in 22 patients (20.2%). As a result of abdominal USG examination, a pathology was detected in 12 patients (11%). This shows that abdominal USG is an important tool in the etiology of polycythemia.