Bir üniversite hastanesi tıp fakültesi öğrencilerinde sosyal medyabağımlılık düzeyi ve beden kitle indeksi arasındaki ilişki
The relationship between social media addiction level and body mass index in medical students of a university hospital
- Tez No: 831816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN ÖZTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmada bir üniversite hastanesi tıp fakültesi öğrencilerinde sosyal medya bağımlılık düzeyinin beden kitle indeksi (BKİ) ve diğer parametreler ile ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte olan bu araştırma Şubat-Mart 2023 tarihleri arasında Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğrenim gören klinik öğrencilerinin (4. 5. ve 6. sınıf) dahil edilmesi ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların genel özellikleri ve Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (SMBÖ) skorları kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya katılan 190 öğrencinin %63,7'si kadındı, yaş ortalaması 23,57 ± 1,33 yıl, BKİ ortalaması 23,50 ± 3,82 kg/m2 idi. Öğrencilerin %7,9'u her gün fiziksel aktivite yaptığını belirtti. Kişilerin %89,5'i geceleri ortalama ≤8 saat uyuduğunu, %12,6'sı haftanın her günü fast-food tükettiğini belirtti. Öğrencilerin SMBÖ puan ortalaması 92,67 ± 29,97 idi. Öğrencilerin SMBÖ puanı ile BKİ değeri arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde korelasyon ilişkisi saptanmadı (p>0,05). Tek değişkenli analizlerde istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanan ve SMBÖ maddelerinde yer almayan parametrelerin SMBÖ toplam puanı ile ilişkisini değerlendirmek amacıyla yapılan çok değişkenli lineer regresyon analizi sonuçlarına göre, kişilerin fast-food tüketim sıklığının artışının (p = 0,011), sosyal medyayı arkadaşlarının yaşamını incelemek amacıyla kullanmasının (p0,05). Sonuçlar: Çalışmamızda sosyal medya bağımlılık düzeyi ile BKİ arasında anlamlı düzeyde bir ilişki saptanmadı. Ancak BKİ artışı ile ilişkili olduğu bilinen fast-food tüketimi ile sosyal medya bağımlılığı ilişkili bulunmuştur. Bu konuda yapılacak daha ileri çalışmalarla sosyal medya bağımlılığı ile BKİ arasındaki ilişki daha detaylı olarak ortaya konabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the relationship between social media addiction level and body mass index (BMI) and other parameters in medical students of a university hospital. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted between February and March 2023 with the inclusion of clinical students (4th, 5th and 6th grade) studying at Hitit University Faculty of Medicine. Participants' general characteristics and Social Media Addiction Scale (SMAS) scores were recorded. Results: Of the 190 students who participated in the study, 63.7% were female, the mean age was 23.57 ± 1.33 years, and the mean BMI was 23.50 ± 3.82 kg/m2. 7.9% of the students reported doing physical activity every day. 89.5% stated that they slept an average of ≤8 hours at night and 12.6% stated that they consumed fast food every day of the week. The mean SMAS score of the students was 92.67 ± 29.97. There was no statistically significant correlation between SMAS score and BMI (p>0.05). According to the results of multivariate linear regression analysis performed to evaluate the relationship between the parameters that were found to be statistically significant in univariate analyses and were not included in the SMAS items and the SMAS total score, it was determined that the increase in the frequency of fast-food consumption (p = 0.011), using social media to examine the lives of friends (p0.05). Conclusion: We could't found any significant relationship between BMI and social media addiction in this study.Although fast-food consumption, which is known to be associated with increased BMI, was found to be associated with social media addiction, The relationship between BMI and social media addiction can be further elucidated in multicenter and prospective studies.