Bir kamu hastanesinde çalışanların psikolojik sağlamlık düzeylerinin iş motivasyonu ve iş stresi düzeylerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of employee's psychological strength levels on work motivation and work stress levels in a public hospital
- Tez No: 831818
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURHAN ŞALVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir kamu hastanesinde çalışanların psikolojik sağlamlık düzeylerinin iş motivasyonu ve iş stresi düzeylerine etkisini araştırmaktır. Çalışmanın evrenini İstanbul ili Maltepe ilçesinde bulunan Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık çalışanları oluşturmaktadır. Hastane yönetimi ile görüşülerek araştırma evreni sayısının 692 olduğu bilgisine ulaşılmıştır. Araştırmanın örneklemi ise sistematik örnekleme ile belirlenen sağlık çalışanları içerisinden çalışmaya katılmayı kabul eden 295 sağlık çalışanı oluşturmuştur. Verilerin elde edilmesinde araştırmacı tarafından oluşturulan Sosyo-Demografik Bilgi Formu, İş Motivasyon Ölçeği (İMÖ), Algılanan İş Stresi Ölçeği (AİSÖ) ve Connor-Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (CDPSÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS-22 programı ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde frekans, ortalama, bağımsız gruplar için t testi, ANOVA, korelasyon ve regresyon analizi kullanılmıştır. İş motivasyonu ile psikolojik sağlamlık düzeyi arasında, iş stresi ile psikolojik sağlamlık düzeyi arasında ve iş stresi ile iş motivasyonu düzeyi arasında anlamlıilişkinin olduğu bulunmuştur. Diğer yandan çalışanlarının psikolojik sağlamlık düzeylerinin, iş motivasyonu ve iş stres düzeylerine etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Hastane yönetimlerinin sağlık personelinin yaşadığı sorunları belirlemesi sağlık çalışanlarının çalışma ortamının düzenlenmesi, yeterli sayıda sağlık çalışanının bulunması ve adaletli bir şekilde vardiyaların düzenlenmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of psychological resilience levels of employees in a public hospital on their work motivation and work stress levels. The population of the study consists of healthcare professionals working at Süreyyapaşa Chest Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital located in Maltepe district of Istanbul. By discussing with the hospital management, it was learned that the number of the research population was 692. The sample of the research consisted of 295 healthcare professionals who agreed to participate in the study, determined by systematic sampling. To obtain the data, the Socio-Demographic Information Form created by the researcher, the Work Motivation Scale (IMS), the Perceived Work Stress Scale (AESS) and the Connor-Davidson Psychological Resilience Scale (CDPSS) were used. Data analysis was carried out with the SPSS-22 program. Frequency, mean, t test for independent groups, ANOVA, correlation and regression analysis were used to analyze the data. It was found that there was a significant relationship between work motivation and psychological resilience level, between work stress and psychological resilience level,and between work stress and work motivation level. On the other hand, it has been determined that the psychological resilience levels of employees have an impact on work motivation and work stress levels. It is necessary for hospital managements to identify the problems experienced by healthcare personnel, to organize the working environment of healthcare professionals, to have a sufficient number of healthcare workers and to organize shifts fairly.