Bakırçay nehir ağzında sediment parmak izi olarak serpinti radyonüklitlerinin (7Be, 137Cs ve 210Pb) kullanılması
The use of fallout radionuclides (7Be, 137Cs and 210Pb) as sediment fingerprints in Bakırçay River estuary
  1. Tez No: 831826
  2. Yazar: GONCAGÜL DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSELİ YAPRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Nehir havzalarının çevresel değişimlere karşı, parçacık reaktif atmosferik serpinti radyonüklitlerinin, sedimentlerin hareketliliği, taşınması, dağılımı, depolanması ve kaynakları üzerine geleneksel yöntemlerden daha fazla kantitatif bilgi sağlaması, 210Pb, 137Cs ve 7Be gibi radyonüklitlerin, sediment parmak izi olarak yaygın şekilde kullanımına yol açmıştır. Bu doğrultuda sunulan tez çalışmasında, Bakırçay Nehri boyunca ince sediment partikülleri ile birlikte taşınan ağır metallerin nehir ağzında, yani Çandarlı Körfezinde depozisyonu/kirleticilerin taşınım süreçlerinin kronolojik geçmişi ve dağılımlarının araştırılması, haritalanması ve Bakırçay Nehri boyunca belirlenen su gözlem istasyonlarından alınan su örneklerinde süspanse katı maddelerde 7Be/137Cs aktivite konsantrasyonları kullanılarak, sediment kaynağının belirlenmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The sediments are to be sensitive indicator of a river basin's response to environmental change. Traditional measurement techniques are frequently unable to meet the requirements and fallout radionuclides as 210Pb, 137Cs and 7Be have been shown to offer considerable potential for tracing the mobilization, transfer, redistribution and storage of soil and sediment within catchments and river systems. In this regards, the aim of the study is that the deposition and distribution of the heavy metals carried along with the fine sediment particles along the Bakırçay River in the mouth of the river (Çandarlı Gulf) is investigated with the chronological history. Sediment source is determined by using 7Be/137Cs activity concentrations in suspended sediments taken from the Bakırçay River.