Arap dilinde at ile ilgili kelimeler ve gelişim evreleri
Horse-related words and development stages in the Arabic language
- Tez No: 831827
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN ŞAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Her dilde olduğu gibi Arapçada da farklı sebeplerden dolayı kelimeler bazen anlam değişimine uğrayabilmektedir. Bu durum dilin doğası ve canlılığının gereğidir. Kelimelerdeki değişimin arkasındaki nedenler ve ortaya çıkan değişim türleri dillere göre farklılık göstermektedir. Arap dilinde de toplumun ihtiyacı ve yaşam biçimi sonucunda bazı kelimelerde değişim daha belirgin görülebilmektedir. Değişimin belirgin şekilde görüldüğü kelimelerden biri de“at”ile ilgili kelimelerdir. Çölde yaşayan ve hayatının çoğunu savaş, kabileler arası çatışma ve yağmada geçiren Araplar için deve kadar“at”da önemli bir varlıktır. At, Arap toplumunda sırdaş, yoldaş ve kader arkadaşı olarak telakki edilen bir hayvandır. Bu nedenle de atasözlerine konu olmuş ve hakkında şiirler yazılmıştır. Atın bu önemi, at ile ilgili kelime ve kavramların çoğalması ve anlam değişimine uğraması sonucunu doğurmuştur. Çalışmamızda Arap toplumunda bu denli önemli olan“at”ile ilgili kelimeler, geçirdikleri değişim ve kazandıkları yeni anlamlar açısından ele alınmıştır. Hedeflenen amaç ise özgün örnekten yola çıkarak Arapçanın ifade zenginliğini ve değişim biçimini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
As in every language, in Arabic, words can sometimes change their meanings for different reasons. This is due to the nature and vitality of language. The reasons behind the change in words and the types of changes that occur differ according to the languages. In the Arabic language, the change can be seen more clearly in some words as a result of the needs of the society and the lifestyle. One of these words is the words related to“horse”. For the Arabs, who live in the desert and spend most of their lives in war and plunder, the“horse”is an important object. The horse is an animal that is considered as a confidant, comrade and companion of destiny in Arab society. For this reason, poems have been written about him and have been the subject of proverbs. This importance of the horse has led to the proliferation and change of meaning of the words and concepts related to the horse. In our study, the words related to“horse”, which are so important in Arab society, are discussed in terms of the changes they have undergone and the new meanings they have gained. The targeted aim is to reveal the richness of expression and the way of change of Arabic based on the original example.