11-14 yaş çocuklarda 8 hafta boyunca yapılan doğa etkinliklerinin bazı fiziksel uygunluk parametreleri ve akademik başarılarına etkisi
The effect of nature activities during 8 weeks on some physical fitness parameters and academic success in children aged 11-14
- Tez No: 831867
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSKENDER GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Okullarda spor eğitimi alan veya sportif çalışmalarda bulunan çocukların okul başarısı, sistemli çalışma ve disipline ilişkin destekleneceği uzmanlarca dile getirilmektedir. Üzerindeki fazla enerjiyi atarak rahatlayan, sosyal bir gruba ait olduğunu hisseden çocuğun mutluluğu, çevresinin desteği ve kazandığı başarılar onun motivasyonunu arttırarak fiziksel, sosyal ve zihinsel etkinliğini arttırmaktadır. Bu çalışmada amaç, okul takımı çalışmalarına katılan kız ve erkek çocukların bir kısım fiziksel özellikler ve akademik başarılarının değerlendirilmesidir. Araştırmaya, 11-14 yaşlarında ortaokul öğrencilerine 8 hafta boyunca iki gün ve günlük 90 dakika doğa temelli oyunlar oynatılmış ve doğa yürüyüşü yapılmıştır. Bu doğa yürüyüşünün ve doğa temelli oyunların 11-14 yaş arası çocukların bazı fiziksel özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Bu çalışmaya 15 (%50) kız ve 15 (%50) erkek çalışma grubu, 15 kız (%50) ve 15 (%50) erkek kontrol grubu olmak üzere toplam 60 kişi katılmıştır. Veri toplamak için 2020-2021 Eğitim-Öğretim 1. kanaat dönemi (1. dönem) 1. yazılı sınav ve 2. yazılı sınav akademik başarı puanları ve Kasım ve Ocak aylarında fiziksel test sonuçları ölçüldü. İstatistiksel bakımdan grupların tanımlayıcı istatistikleri yanında cinsiyetlerde dikkate alınarak kontrol ve deney gruplarının ön test ve son testleri arasında fark olup olmadığını kararlaştırırken Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanıldı. Denek grubunun 1. ve 2.
Özet (Çeviri)
It is stated by experts that children who receive sports education in schools or engage in sports activities will be supported in terms of school success, systematic work and discipline. The happiness of the child, who feels that he belongs to a social group, relaxes by throwing off the excess energy, the support of his environment and the achievements increase his motivation and increase his physical, social and mental activity. The aim of this study is to evaluate some physical characteristics and academic achievements of girls and boys participating in school team activities. In the research, middle school students aged 11-14 were played nature-based games for two days and 90 minutes a day for 8 weeks and a nature walk was made. The effects of this nature walk and nature-based games on some physical characteristics of children aged 11-14 were investigated. A total of 60 people, 15 (50%) girls and 15 (50%) boys in the study group, 15 girls (50%) and 15 (50%) boys in the control group, participated in this study. For the data, the academic achievement scores of the 1st written exam and 2nd written exam in the 2020-2021 Education-teaching period (1st semester) and the physical test results in November and January were measured. The Wilcoxon Signed Rank Test was used to determine whether there was a difference between the pretest and posttests of the control and experimental groups, taking into account the descriptive statistics of the groups, as well as the genders statistically.