12-14 yaş grubu çocuklarda masa tenisi antrenmanının seçilmiş performans parametrelerine etkisi
The effect of table tennis training on selected performance parameters in children aged 12-14
  1. Tez No: 852008
  2. Yazar: BURAK UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, 12-14 yaş arasındaki çocuklarda masa tenisi antrenmanının esneklik, çeviklik, dikey sıçrama, yatay sıçrama, el ve ayak reaksiyon zamanlarına olan etkisini değerlendirerek, bu fiziksel özelliklerin gelişimine katkısını belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmaya haftada en az 3 antrenman yapan toplam 40 sporcu (10 erkek çalışma grubu, 10 kız çalışma grubu, 10 erkek kontrol grubu, 10 kız kontrol grubu) dahil edilmiştir. Çalışma grubu, 8 hafta boyunca haftada 3 gün, günde 1 saat olmak üzere toplam 24 saat masa tenisi antrenmanı gerçekleştirmiştir. Antrenman programı, çeviklik, esneklik, dikey sıçrama, yatay sıçrama, el ve ayak reaksiyon zamanlarını geliştirmeye odaklanmıştır. Kontrol grubu herhangi bir antrenman yapmamıştır. Araştırma verilerinin istatistiksel analizi için SPSS 23 kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edildiği için parametrik testler kullanılarak grup içi ve gruplar arası karşılaştırmalar yapılmıştır. Grup içi karşılaştırmalarda paired-sample t-testi, gruplar arası karşılaştırmalarda ise independent samples t-testi tercih edilmiştir. Anlamlılık düzeyi olarak 0,05 kabul edilmiştir. Erkek masa tenisi sporcularının ön test ve son test ortalama fark sonuçlarına göre, çeviklik, esneklik, dikey sıçrama, yatay sıçrama, el reaksiyon ve ayak reaksiyon parametreleri arasında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir (sırasıyla p=0,124, p=0,552, p=0,343, p=0,078, p=0,224, p=0,213). Kız masa tenisi sporcularının ön test ve son test ortalama fark sonuçlarına göre, çeviklik, esneklik, dikey sıçrama, yatay sıçrama, el reaksiyon ve ayak reaksiyon parametreleri arasında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmuştur (sırasıyla p=0,003, p=0,005, p=0,104, p=0,095, p=0,003, p=0,296). Çalışma grubu, çeviklik, esneklik ve el reaksiyonunda daha belirgin bir gelişim gösterirken, dikey ve yatay sıçrama ile ayak reaksiyonunda gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır (sırasıyla p=0,104, p=0,095, p=0,296). Sonuç olarak, bu araştırma, masa tenisi sporcularının performansını artırmak için yapılan spesifik antrenman programlarının belirli fiziksel özellikleri etkileme potansiyelini vurgulamaktadır. Ancak, bireysel farklılıkların ve antrenmanın etkilerinin çeşitliliği göz önüne alındığında, antrenman programları kişiselleştirilmeli ve düzenli olarak değerlendirilmelidir. Bu önerilere uyulması, masa tenisi sporcularının performansını daha etkili bir şekilde artırabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to assess the impact of table tennis training on flexibility, agility, vertical jump, horizontal jump, and hand and foot reaction times in children aged 12-14, determining its contribution to the development of these physical attributes. A total of 40 athletes (10 male study group, 10 female study group, 10 male control group, 10 female control group) who trained at least 3 times a week were included in the research. The study group engaged in table tennis training for a total of 24 hours over 8 weeks, practicing 3 days a week for 1 hour each day. The training program focused on improving agility, flexibility, vertical jump, horizontal jump, hand, and foot reaction times. The control group did not undergo any training. SPSS 23 was used for the statistical analysis of research data. Since the data showed a normal distribution, parametric tests were used for both within-group and between-group comparisons. Paired-sample t-tests were preferred for within-group comparisons, while independent samples t-tests were used for between-group comparisons. A significance level of 0.05 was accepted. According to the results of the pre-test and post-test mean difference for male table tennis players, no statistically significant differences were found between the groups for agility, flexibility, vertical jump, horizontal jump, hand reaction, and foot reaction parameters (respectively, p=0.124, p=0.552, p=0.343, p=0.078, p=0.224, p=0.213). For female table tennis players, statistically significant differences were found between the groups in terms of agility, flexibility, hand reaction, and foot reaction parameters (respectively, p=0.003, p=0.005, p=0.003, p=0.296), while no significant differences were observed for vertical and horizontal jumps (respectively, p=0.104, p=0.095). In conclusion, this research highlights the potential of specific training programs designed to enhance the performance of table tennis players in influencing certain physical attributes. However, considering individual differences and the diversity of training effects, programs should be personalized and regularly evaluated. Adhering to these recommendations may more effectively enhance the performance of table tennis players.