Sosyal bilgiler dersi insanlar, yerler ve çevreler öğrenme alanının scamper tekniği ile işlenmesinin 6. sınıf öğrencilerinin akademik başarısına etkisi ile öğrencilerin tekniğe ilişkin görüşleri
The impact of teaching the 'people, places, and environments' learning area of the social studies course using the scamper technique on the academic achievement of 6th-grade students and students' opinions of this technique
  1. Tez No: 831903
  2. Yazar: EROL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜRŞET ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, sosyal Bilgiler dersinde insanlar, yerler ve çevreler öğrenme alanının SCAMPER tekniğiyle işlenmesinin 6. sınıf öğrencilerinin akademik başarısına etkisi ve tekniğe ilişkin öğrenci görüşlerini incelemek için yapılmıştır. Araştırma, Mardin ili Artuklu ilçesinde bir ortaokulda 2022-2023 eğitim öğretim yılının birinci döneminde 6.sınıf öğrencileriyle yürütülmüştür. Deney grubunda 21, kontrol grubunda 21 olmak üzere toplam 42 öğrenci yer almıştır. Çalışma karma yönteme dayalı bir araştırma olarak tasarlanmıştır. Deney grubunda SCAMPER tekniğine dayalı öğretim gerçekleştirilirken, kontrol grubunda müfredata uygun olarak işlenmiştir. Nicel boyutta, araştırmacı tarafından geliştirilen İnsanlar, Yerler ve Çevreler öğrenme alanını kapsayan bir başarı testi, deney ve kontrol gruplarına öntest, sontest ve kararlılık testi olarak uygulanmış ve veriler SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırmanın nitel boyutunda ise araştırmacı tarafından geliştirilen görüşme formu kullanılarak deney grubundaki öğrencilerin SCAMPER tekniğine yönelik görüşleri alınmıştır. Elde edilen veriler QSR Nvivo programı aracılığıyla içerik analizine tabi tutulmuştur. Sonuç olarak, bu araştırma deney ve kontrol gruplarının öntest, sontest ve kalıcılık testleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ancak SCAMPER tekniğinin uygulandığı deney grubunda, akademik başarıda anlamlı bir artış olduğu tespit edilmiştir. Öntest ve sontest sonuçlarındaki artış ve kalıcılık testindeki yüksek performans, SCAMPER tekniğinin akademik başarıyı artırmada etkili ve kalıcı olduğunu göstermiştir. Öğrencilerin SCAMPER tekniği hakkındaki görüşleri ise, tekniğin kazanımları daha iyi anlamaya katkıda bulunduğu, eğlenceli olduğu, yaratıcılığı geliştirdiği, deneyimleyerek öğrenmeye imkan tanıdığı, uygulanan etkinliklerden en çok hikaye yazmayı sevdikleri, Türkçe dersinin bu tekniğe dayalı işlenmesini isteyenlerin çoğunlukta olduğu ve teknikle ilgili daha fazla teknoloji desteği gerektiği şeklinde olmuştur. Bu çalışma, bu alanda uygulama yapacak kişilere öneriler ve yapılacak çalışmalara ilişkin bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the impact of using the SCAMPER technique in teaching the“People, Places, and Environments”learning area of the Social Studies course on the academic achievement of 6th-grade students, as well as their opinions of this technique. The research was conducted with 6th-grade students in a middle school in the Artuklu district of Mardin province during the first semester of the 2022-2023 academic year. The study included a total of 42 students, with 21 in the experimental group and 21 in the control group. The study was designed as a mixed-methods research. While the instruction in the experimental group was based on the SCAMPER technique, the control group received instruction based on the curriculum. In the quantitative dimension, a achievement test covering the“People, Places, and Environments”learning domain was developed by the researcher and administered as a pretest, posttest, and follow-up test to the experimental and control groups. The data were analyzed using the SPSS software. In the qualitative dimension of the research, the researcher collected the students' opinions regarding the SCAMPER technique using an interview form developed for this purpose. The obtained data were subjected to content analysis using the QSR Nvivo software. The results of the study indicated no significant difference between the pretest, posttest, and follow-up test scores of the experimental and control groups. However, a significant increase in academic achievement was found in the experimental group where the SCAMPER technique was applied. The increase in pretest and posttest scores and the high performance in the follow-up test demonstrated that the SCAMPER technique is effective and sustainable in enhancing academic achievement. Students' opinions about the SCAMPER technique revealed that it contributed to better understanding of the concepts, was enjoyable, fostered creativity, facilitated experiential learning, and the majority of students especially enjoyed writing stories as part of the activities. Moreover, most of the students expressed a desire for the Turkish language class to be taught using this technique and suggested the need for more technological support related to the technique. This study provides recommendations for practitioners in this field and offers a framework for future studies.