Köy Enstitülerinde ziraat eğitimi
Agricultural education in Village Institutes
- Tez No: 831902
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH TINAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Köy enstitüleri 1940 senesinin 17 Nisan günü yayınlanan 3803 sayılı“Köy Enstitüleri Kanunu”ile kurulmuştur. 1954 senesine kadar faaliyet gösteren bu kurumlar siyasi tepkiler neticesinde kapatılmıştır. Köy enstitüleri, kırsal bölgelerde kalkınma süreçlerini başlatmak, köylülerin eğitim ve öğretime katılmalarını teşvik etmek, eğitim alanında fırsat eşitliğine imkân sağlamak, bir bilimsel ve teknolojik gelişmeleri teşvik etme gibi amaçlarla kurulmuştur. Bunun yanında maddi imkânı yeterli olmayan köy çocuklarının yüksek nitelikli eğitime kavuşmaları için bir araç olarak öngörülmüştür. Temel hedefleri arasında köylü aydın kuşağını oluşturmak da bulunan enstitüler, uygulanan farklı temel alanlardaki eğitim programları ile de özgün bir örnek olarak karşımıza çıkmaktadır. Ziraat, Cumhuriyet'in ilk yıllarından itibaren üzerinde önemle durulan konular arasında yer almaktadır. Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluşundan itibaren Anadolu, tarım imkânları bakımından çeşitlilik arz eden ve kadim bir ziraat geleneği barındıran bir bölgedir. Cumhuriyetle beraber kendi kendine yeten ve iktisadi bağımsızlığa sahip bir devlet kurulması hedefine giden yolda ziraat, önemli addedilmiştir. Özellikle Atatürk'ün teşvikleriyle bölgelere uygun tarım ürünlerinin yaygın ve iktisadi potansiyele sahip biçimde yetiştirilmesinin başlaması önemlidir. Çay, turunçgiller, fındık gibi ürünlerin iktisadi potansiyelinin değerlendirilerek tarım ekonomisinin geliştirilmesi bu dönemde bir devlet politikası olarak uygulanmaya başlamıştır. Bazı sanayi tesislerinin kurulmasında bu tür tarım ürünlerinin getirdiği iktisadi imkânların kullanılması söz konusudur. Kısıtlı kaynaklara sahip genç Türkiye Cumhuriyeti tarımı iktisadi kalkınmasında başat alanlardan birisi olarak kabul etmiştir. Köy Enstitüleri öğrencilerine farklı alanlarda bilgi ve beceriler kazandırmayı hedeflerken bu temel alanlardan biri de ziraat olmuştur. Uygulamalı öğretimi temel alan köy enstitüleri ziraat tekniklerini ve ziraat ile ilgili kuramsal bilgileri öğrencilerine vererek zaman içinde ülkenin bu alandaki potansiyelinin geliştirilmesini hedeflemiştir. Bu çalışmada köy enstitüleri genel olarak incelenmekle birlikte özellikle köy enstitülerinde ziraat eğitimi ve bu eğitimle ilgili uygulamalara odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Village Institutes were established with the“Village Institutes Law”numbered 3803, which was published on April 17, 1940. These institutions, which operated for 14 years until 1954, were closed as a result of political reactions. Village Institutes were established to initiate development processes in rural areas, to encourage villagers to participate in education and training, to provide equal opportunities in the field of education, and to encourage some technological and scientific developments. In addition, it is envisaged as a tool for village children who do not have sufficient financial means to reach high quality education. The Institutes, whose main objective is to create a generation of peasant intellectuals, also stands out as a unique example with its training programs in different basic fields. Agriculture emerges as a subject that has been emphasized since the first years of the Republic. Since the Ottoman Empire, Anatolia is essentially a region that has diversified in terms of agricultural opportunities and has an ancient agricultural tradition. Agriculture was considered important on the way to the goal of establishing a self-sufficient and economically independent state with the Republic. With the Republic, it is important that the agricultural products suitable for the regions started to be grown in a way that has widespread and economic potential, especially with the encouragement of Atatürk. Developing the agricultural economy by evaluating the economic potential of products such as tea, citrus fruits and hazelnuts started to be implemented as a state policy in this period. In the establishment of some industrial facilities, the economic opportunities brought by such agricultural products are used. The young Republic of Turkey, which has limited resources, has accepted agriculture as one of the dominant areas in its economic development. Village Institutes aimed to provide their students with knowledge and skills in different fields and agriculture was one of these fields. Village Institutes, which are based on applied education, aimed to develop the potential of the country in this field over time by giving agricultural techniques and theoretical information about agriculture to their students. In this study, although village institutes are examined in general, agricultural education in village institutes and practices related to this education are focused on.