Sepiyolit ve bentonitik killerin bazı molekülleri yüzeysel soğurmasının kırmızı-altı spektroskopisi ile incelenmesi
FT-IR spectroscopic investigation of the adsorption of some molecules by sepiolite and bentonite type of clays
- Tez No: 83192
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM AKYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Sepiyolit ve Bentonitik Killerin Bazı Molekülleri Yüzeysel Soğurmasının Kırmm-altı Spektroskopisi ile İncelenmesi Bu çalışmada kil minerallerinin bazı cc-amino asitleri (glycine, L-alanine, L-serine, DL-valine, L-cysteine, L-phenylalanine, L-proline) ve 3-ammopiridini (3-apy) yüzeysel soğurması FT-IR spektroskopisi kullanılarak incelenmiştir. KBr disk tekniği kullanılarak a-amino asitler, ve (Tokat ve Wyoming türü) bentonitler için elde edilen FT-IR spektrumlan karşılık gelen bentonit-amino asit bileşiği spektrumlanyla karşılaştınlmıştır. Sonuçlar etkileşimlerin negatif yüklü kil yüzeyleriyle zwitteriyonik formdaki amino asitler arasındaki elektrostatik çekim ve hidrojen bağlan nedeniyle olduğunu göstermektedir. FT-IR sr^ktroskopisinin yöntemleri 3-apy, sepiyolit, sepiyolit-3-apy, ve (Tokat ve Wyoming türü) bentonit-3-apy bileşiklerinin spektrumlarının elde edilmesinde de uygulanmıştır. Sonuçlar, bentonit-3-apy bileşiklerinde soğurulan moleküllerin dolaylı olarak, su köprüleri vasıtasıyla, değiştirilebilir katyonlara bağlandığım; sepiyolit-3-apy bileşiğinde ise soğurulan moleküllerin Lewis asidi merkezlerine bağlandığım göstermektedir. tx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FT-IR Spectroscopic Investigation of the Adsorption of some Molecules by Sepiolite and Bentonite type of Clays The adsorption of some a-amino acids (glycine, L-alanine, L-serine, DL-valine, L-cysteine, L-phenylalanine, L-proline) and 3-aminopyridine (3-apy) by clay minerals has been investigated by FT-IR spectroscopy. m this work, the FT-IR spectra obtained for a-amino acids and (Tokat and Wyoming) bentonites were compared with the corresponding spectra of bentonite-amino acid compounds. The results indicate that the interactions are mainly due to electrostatic attraction and hydrogen bonding between the negatively-charged clay surfaces and zwitterionic form of amino acids. The methods of FT-IR spectroscopy have also been applied to obtain the spectra of 3-apy, sepiolite, sepiolite-3-apy, and (Tokat and Wyoming) bentonite-3-apy compounds. The results for bentonite-3-apy compounds indicate that the adsorbed molecules are coordinated to exchangeable cations indirectly (through water bridges) and for the sepiolite-3-apy compound the adsorbed molecules are coordinated to Lewis acidic centers.