Enhancing cloud computing security using the chaos theory for crypto systems
Kripto sistemleri için kaos teorisini kullanarak bulut bilgisayar güvenliğini artırma
  1. Tez No: 831954
  2. Yazar: MUSTAFA AMEER SABRI AWADH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMAD ILYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bulutta depolanan bilgilerin güvenliği, son yıllarda bulut bilişimin yaygınlaşmasıyla birlikte birincil endişe olarak ortaya çıktı. Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) gibi geleneksel şifreleme algoritmaları, özellikle anahtarlar bulutta tutulduğunda saldırılara açıktır. Bunun nedeni, bulut sağlayıcılarının verileri yetkisiz erişime karşı korumak için şifrelemesidir. Bunun bir sonucu olarak, bulutta depolanan veriler için daha yüksek düzeyde koruma sağlayan güncellenmiş bir şifreleme yöntemine gereksinim vardır. Bu tezde, anahtar yönetimi ve şifreleme prosedürünü iyileştirerek bulut verilerinin güvenliğini sağlama sorununa bir çözüm olarak AES algoritmasının değiştirilmiş bir versiyonu önerilmiştir. Bulutta depolanan verilerin gizliliğini, bütünlüğünü ve gerçekliğini korumak için, AES algoritmasının değiştirilmiş bir sürümü, bir hibrit anahtar yönetimi tekniği kullanır. Bu strateji, simetrik ve asimetrik şifrelemenin avantajlarını birleştirir. Rastgele şifreleme prosedürü de yöntemin bir parçasıdır. Bu işlem, şifreli metnin tamamen benzersiz olmasını sağlamaya yardımcı olur ve saldırganların şifrelemeyi kırmasını zorlaştırır. Bulut tabanlı bir sistem kullanarak, bu makalenin amacı, AES algoritmasının değiştirilmiş bir sürümünün verimliliğini ve güvenliğini analiz etmektir. Değerlendirme, değiştirilmiş AES algoritmasının güvenlik, verimlilik ve ölçeklenebilirlik açısından AES ve RSA gibi tipik şifreleme algoritmalarıyla karşılaştırmasını içerecektir. [CDATA[Değerlendirme, değiştirilmiş AES algoritmasının AES ve RSA gibi geleneksel şifreleme algoritmalarıyla karşılaştırmasını içerecektir. Değerlendirmenin bulguları, değiştirilmiş AES algoritmasının bulut verilerine yasa dışı erişimi önleme ve bulut tabanlı sistemlerin gizliliğini ve güvenliğini korumadaki etkinliğini gösterecektir.
Özet (Çeviri)
The safety of the information stored in the cloud has emerged as a primary worry in recent years alongside the expansion of cloud computing. Traditional encryption algorithms, such as Advanced Encryption Standard (AES), are susceptible to attacks, particularly when the keys are held on the cloud. This is because cloud providers encrypt data to protect it from unauthorized access. As a consequence of this, there is a requirement for an updated encryption method that offers a higher level of protection for data stored in the cloud. In this thesis, a modified version of the AES algorithm is proposed as a solution to the problem of ensuring the safety of cloud data by improving the key management and encryption procedure. In order to protect the secrecy, integrity, and authenticity of data stored in the cloud, a modified version of the AES algorithm makes use of a hybrid key management technique. This strategy combines the benefits of symmetric and asymmetric encryption. A randomized encryption procedure is also a part of the method. This process helps to ensure that the ciphertext is completely unique and makes it more difficult for adversaries to break the encryption. Using a cloud-based system, the purpose of this paper is to analyze the efficiency as well as the safety of a modified version of the AES algorithm. The evaluation will include a comparison of the modified AES algorithm with typical encryption algorithms, such as AES and RSA, in terms of security, efficiency, and scalability. [CDATA[The evaluation will include a comparison of the modified AES algorithm with traditional encryption algorithms, such as AES and RSA. The findings of the evaluation will illustrate the efficacy of the modified AES algorithm in preventing illegal access to cloud data and preserving the confidentiality and safety of cloud-based systems.