İnsan sağlığı açısından risk oluşturabilecek koagulaz pozitif ve negatif Staphylococcus türlerinin rezervuar evcil hayvanlardaki insidansı ve antibiyotik duyarlılığının belirlenmesi
Determination of the incidence and antibiotic susceptibility of coagulase positive and negative Staphylococcus species in reservoir pets that may pose a risk to human health
  1. Tez No: 831979
  2. Yazar: DIYAR HUSSEIN NEAMAH NEAMAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KUZUKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çok çeşitli enfeksiyöz bakterilerin sahip oldukları antimikrobiyal direnç, ülkeleri ve birçok sektörü ilgilendiren, büyüyen bir halk sağlığı tehdidi olarak görülmektedir. Araştırmalar, antimikrobiyel direncin evcil hayvanlarda enfeksiyon etkeni olan belirli mikroorganizmalar arasında tırmandığını ve bunların evcil hayvanlar, sahipleri, veteriner personeli arasında yayılımının hakim olduğunu ve evcil hayvanların bu tür bakteriler için rezervuar gibi davranabileceğini ortaya koymaktadır. Yapılan araştırmada muayene veya kontrol amacıyla veteriner kliniğine getirilen 30 kedi ve 30 köpeğin derisinden sürüntü alındı. Bu sürüntülerden izole edilen koagulaz pozitif ve koagulaz negatif Staphylococcus'larda antibiyotik dirençliliği araştırıldı. Koagulaz pozitiflerin tamamı S. aureus olarak tanımlandı. Elde edilen izolatlarda 10 tanesi CLSI 2020'de mutlaka izlenmesi gerekenler olmak üzere toplam 15 antibiyotiğe karşı direnç varlığı disk diffüzyonla incelendi. Pozitif bulunanlara RT-PCR uygulandı ve Sanger dizileme yapıldı. Kedi ve köpek florasında koagulaz negatif Staphylococcus'ların daha baskın olduğu tespit edildi. Köpek izolatlarında koagulaz negatif Staphylococcus oranı kedilerdekinden yüksekti. Koagulaz pozitif Staphylococcus olan S. aureus izolatı sayısı da oransal olarak kedilerde fazlaydı. En fazla sayıda antibiyotiğe direnç ile çoklu antibiyotik direnci kedilerden yapılan izolatlarda tespit edildi. Bu antibiyotikler özellikle insan hekimliğinde de yoğun olarak reçetelenen penisilin, sülfonamid, makrolid ve özellikle ciddi enfeksiyonların tedavisinde kullanılan linkozamidlerdir.
Özet (Çeviri)
Antimicrobial resistance of a wide variety of infectious bacteria is considered a growing public health threat that concerns countries and many sectors. Studies reveal that antimicrobial resistance climbs among certain microorganisms that cause infection in pets, and their spread is dominant among pets, their owners, veterinary service workers, and pets can act as reservoirs for such bacteria. In the study, swabs were taken from the skin of 30 cats and 30 dogs brought to the veterinary clinic for examination or control. Antibiotic resistance was investigated in coagulase positive and coagulase negative Staphylococcus isolated from these swabs. All coagulase positives were defined as S. aureus. In the obtained isolates, the presence of resistance to a total of 15 antibiotics, 10 of which must be followed in CLSI 2020, was examined by disc diffusion. RT-PCR and Sanger sequencing was performed. It was determined that coagulase negative Staphylococcus were more dominant in cat and dog flora. The rate of coagulase-negative Staphylococcus was higher in dog isolates than in cats. The number of S. aureus isolates with coagulase positive Staphylococcus was also proportionally higher in cats. The greatest number of antibiotic resistance and multi-antibiotic resistance were detected in isolates from cats. These antibiotics are penicillin, sulfonamide, macrolide and lincosamides, which are used in the treatment of serious infections, especially in human medicine.