Numerical investigation of aerodynamic uncertainties caused by turbulence modeling for missile type of geometries in supersonic flow
Türbülans modellemesi kaynaklı aerodinamik belirsizliklerin füze tipi geometrilerde süpersonik akışlarda nümerik olarak incelenmesi
- Tez No: 831978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY SEZER UZOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) simülasyonları gerçekleştirilerek oluşturulan aerodinamik veri tabanlarındaki belirsizlikler, aerodinamik ölçümlerin yapılmasını ve HAD sonuçlarının deneylerle doğrulanması ihtiyacını doğuran temel parametrelerden biridir. Bu çalışmada, süpersonik akışta iki jenerik füze geometrisi için kararlı durum Reynolds-Averaged Navier Stokes (RANS) simülasyonları gerçekleştirilmiş ve aerodinamik performans analizi için türbülans modellemesinden kaynaklanan belirsizlikler incelenmiştir. Eksenel kuvvet katsayısı, normal kuvvet katsayısı ve yunuslama momenti katsayısındaki belirsizlikler, EQUiPS modülü ile açık kaynaklı SU2 CFD çözücüsü kullanılarak hesaplanmıştır. Bulgular, SST modeli ile elde edilen çözüm için belirsizlik sınırlarının deneysel verilerle yakın bir uyum içinde olduğunu göstermiştir. Buna ek olarak, her iki jenerik geometri durumu için Mach kontur grafikleri, şok konumları ve akış ayırma bölgeleri açısından literatürle benzer sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
Uncertainties in aerodynamic databases constructed by performing Computational Fluid Dynamics (CFD) simulations are one of the key parameters that drives aerodynamic measurements to be done and the necessity for validation of CFD results with the experiments. In this study, the steady-state Reynolds-Averaged Navier Stokes (RANS) simulations are performed for two generic missile geometries in supersonic flow and the uncertainties caused by turbulence modeling are investigated for the aerodynamic performance analysis. Uncertainties in the axial force coefficient, normal force coefficient and the pitching moment coefficient are calculated using the open-source SU2 CFD solver with the EQUiPS module. Findings demonstrated that the uncertainty bounds for the solution obtained with the SST model are in close agreement with the experimental data. In addition, Mach contour plots for both of the generic geometry cases provided similar results with the literature, in terms of shock positions and flow separation regions.