Otizm Spektrum Bozukluğundan etkilenen öğrenciye ev içi güvenlik becerilerinin kazandırılmasında sosyal öykülerin etkililiği
The effectiveness of social stories in attracting the household safety skills of student affected by Autism Spectrum Disorder
  1. Tez No: 831994
  2. Yazar: HATİCE UMAY ASLANTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜZEYYEN ELDENİZ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Öğretim Ana Blim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı, otizm spektrum bozukluğu olan öğrenciye ev içi güvenlik becerilerinin kazandırılmasında sosyal öykülerin etkililiğini sınamaktır. Araştırmada ev içi güvenlik becerilerinden; elektrik ve yangın güvenliği becerileri, zehirli maddelerden korunma becerileri ve gıda güvenliği becerilerinin kazanımını sağlamak amacıyla sosyal öyküler geliştirilmiştir. Araştırmanın katılımcısı otizm spektrum bozukluğu tanısı olan yedi yaşında bir öğrencidir. Araştırmanın etkililik verileri toplanırken tek denekli araştırma yöntemlerinden davranışlar arası çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Sosyal öykü uygulamasından önce ve sonra bilgi düzeyinde edindiği ev içi güvenlik becerilerini davranış olarak sergilemesi üzerine oturumlar düzenlenerek öğrencinin okul ortamında ve ev ortamında performansına ilişkin veri toplanmıştır. Araştırmanın bulguları sosyal öykülerin ev içi güvenlik becerilerinin edinim, izleme ve genelleme aşamalarında etkili olduğunu göstermektedir. Araştırma sonunda ebeveynin ve öğretmenin kullanılan sosyal öykülere ve öğretilen becerilere yönelik olumlu görüş bildirdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to test the effectiveness of social stories in the acquisition of household safety skills of students with autism spectrum disorder. In the research, from the domestic security skills; Social stories were developed in order to provide the acquisition of electrical and fire safety, toxic substances protection skills and food safety skills. The participant of the study is a seven-year-old student diagnosed with autism spectrum disorder. In the study multiple probe design with probe trials across behaviors was used. Before and after the social story application, the information learned was applied and data on the performance of the student in the school and home environment were collected. The findings of the study show that social stories are effective in the acquisition of domestic safety skills, monitoring and generalization. At the end of the research, satisfaction was measured with the social validity data. Parents and teachers gave positive opinions about the social stories used and the skills taught.