İklim değişikliğinin tarihi kıyı yerleşimlerindeki etkilerine karşı koruma stratejileri: Kuşadası Kaleiçi örneği
Conservation strategies against climate change effects on coastal historic settlements:The case of Kuşadasi Citadel
- Tez No: 832008
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YÜCEER, PROF. DR. ALPER BABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimari Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
İklim değişikliği, günümüzde insanlığın ve onun mirasına yönelik en önemli ve en hızlı büyüyen tehditlerden biridir. Miras varlıkları ve sit alanları, yaşları ve çevre ve ayrışma süreçleriyle sürekli etkileşim içinde olmaları nedeniyle iklim değişikliğinin etkilerine karşı savunmasızdır. Özellikle tarihi kıyı yerleşimleri, denize yakınlıkları nedeniyle iklim değişikliğinin etkilerine karşı oldukça savunmasızdır, özellikle, kıyı erozyonundan, deniz seviyesinin yükselmesinden, hava sıcaklıklarındaki ani değişikliklerden, fırtınalardan, taşkınlardan kaynaklı alana zarar verebilecek ya da kayıplara neden olabilecek etmenlere karşı. Bu nedenle, tarihi kıyı yerleşimleri için alan özgü koruma stratejileri geliştirmek onları gelecek nesillere aktarmak için çok önemlidir. Bu bağlamda bu çalışma, iklim değişikliğine karşı oldukça savunmasız olması beklenen Akdeniz Havzasında yer alan tarihi bir kıyı yerleşimi olan Kuşadası Kaleiçi örneği üzerinden iklim değişikliğinin etkilerini değerlendirmektedir. Çalışma, iklim değişikliğinin Kuşadası Kaleiçi'ndeki tescilli ve 'cephe koruması' olan taşınmaz kültür varlıkları üzerindeki etkilerinden kaynaklanabilecek potansiyel koruma sorunlarını tespit etmiş. Buna bağlı olarak çalışma kendi yöntemini geliştirmiştir. Alana özgü iklim değişikliği etkileri belirlenmiş bu kapsamda hassasiyet ve risk analizleri yapılarak yönetimsel, alan ve yapı ölçeğinde koruma stratejileri geliştirilmiştir. Sonuç olarak, iklim değişikliği etkilerine hassasiyeti yüksek olan Kuşadası Kaleiçi bölgesine yönelik farklı ölçeklerde bu etkilerden korunması için stratejiler geliştirilmiştir. Çalışma değişen iklim koşullarına uyum sürecinde benzer kıyı yerleşimlerine örnek bir araştırma ve yerel ölçekte yapılacak koruma çalışmalarına rehber niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Climate change is currently one of the most essential and fastest-growing threats to people and their heritage around the world. Heritage assets and sites are vulnerable to the impacts of climate change due to their age and being in constant interaction with the environment and weathering processes. In particular, historic coastal settlements are highly vulnerable to climate change effects due to their proximity to the sea, which may lead to coastal erosion, changing sea levels, abrupt changes in air temperatures, storms and floods that may damage or even lead to the disappearance of these areas. Thus, developing resilience through tailor-made conservation strategies for historic coastal settlements is crucial to transfer them to future generations. In this context, this study discusses the effects of climate change through the example of Kuşadası Citadel, a historical coastal settlement located in the Mediterranean Basin, which is expected to be highly vulnerable to climate change. The study identified the potential conservation problems that may arise from the effects of climate change on the listed and 'façade to be conserved' immovable cultural assets of the Kuşadası Citadel. Accordingly, the study has developed its method. Area-specific climate change impacts were determined, vulnerability and risk analyses were performed, and administrative, site and building-scale conservation strategies were developed. In conclusion, strategies have been developed for the Kuşadası Citadel, which is highly vulnerable to the effects of climate change, to protect it from these effects at different scales. It is an example of coastal settlement research in the context of climate change adaptation and gives guidance for local-scale conservation efforts.