Türkçe öğretmenlerinin vatanseverlik değerine yönelik görüşleri
The opinions of Turkish teachers on the value of patriotism
  1. Tez No: 832075
  2. Yazar: ERSİN MAZAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ COŞKUN KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Değerler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada Türkçe öğretmenlerinin vatanseverlik değerine yönelik görüşlerini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Bu kapsamda Türkçe öğretmenleri için vatanseverlik değeri, vatanseverlik değerinin öğretilme durumu, Türkçe dersi ile ilişkisi konularına odaklanılmıştır. Bu araştırmada temel nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim öğretim yılında Sakarya ili devlet okullarında görev yapan 20 Türkçe öğretmeni oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Formda toplam 17 soru bulunmaktadır. Form hazırlandıktan sonra uzman görüşü alınmış gerekli düzeltmeler yapılarak görüşme formuna son hali verilmiştir. Araştırmanın verileri içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre Türkçe öğretmenlerinin kendilerini bir vatansever olarak kabul ettikleri ve vatanseverlik değerinin öğretiminde sorumluluk hissettikleri belirlenmiştir. Türkçe öğretmenlerinin vatanseverlik değerinin öğretilmesinin milletin varlığı ve devamlılığı için hayati derecede öneme sahip olduğuna inandıkları tespit edilmiştir. Vatanseverlik değerinin öğretimi için en uygun dersin Türkçe olduğu, Türkçe öğretmenlerinin bu değerin en iyi şekilde öğretilmesi için çeşitli ders içi ve ders dışı etkinliklere yer verdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Türkçe öğretmenlerinin Türkçe dersinde vatanseverlik değerinin etkili bir biçimde öğretilebilmesi için çok sayıda önerilerinin olduğu ve bu önerilerin etkinliklerle, öğretmenlerle ve vatanseverlik değerinin ele alınış biçimiyle ilgili öneriler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the views of Turkish teachers on teaching the value of patriotism. In this context, we focused on the patriotic value for Turkish teachers, the status of teaching patriotic value, and its relationship with the Turkish lesson. Basic qualitative research methods were used in this study. The data of the research were collected through semi-structured interviews. The study group of the research consisted of 20 Turkish teachers working in state schools in Sakarya province in the 2022-2023 academic year. The form contains a total of 17 questions. After getting expert counsel and making changes that were required, the interview form was completed. The data of the study were analyzed using content analysis method. The study's findings showed that Turkish teachers accepted themselves as patriots and felt responsible for teaching patriotism value. It was found that Turkish educators believe the idea of teaching patriotism to be of greatest significance for the ongoing existence and continuance of the country. The best course for teaching patriotism, according to the study's findings, is Turkish, and Turkish teachers include various in-class and extracurricular activities to teach this value in the best way. It was determined that Turkish teachers had various ideas for efficiently teaching the value of patriotism in Turkish lessons, and these ideas related to activities, teachers, and the way the value was conveyed.