2018 sosyal bilgiler dersi öğretim programında yer alan becerilerin 21. yüzyıl becerileri açısından incelenmesi
An examination of the skills in the 2018 social studies course curriculum in terms of 21st century skills
- Tez No: 832106
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
21.yüzyılda öğrencilerden geçen yıllara göre daha farklı becerilere sahip olmaları beklenmektedir. Bu nedenle ortaya konulan 21.yüzyıl beceriler çerçevesi eğitim dünyası için önemlidir. 21. yüzyıl becerileri gelecekte öğrencilerin, hayatlarını başarılı bir şekilde sürdürmesi için gerekli beceriler olarak tasarlanmıştır. Dünyada gelişmiş ülkeler başta olmak üzere birçok ülke öğretim programlarını bu beceriler çerçevesine göre revize etmektedir. Türkiye de 2023 eğitim vizyon belgesinde 21.yüzyıl ve gelecek becerilerini önemsediğini, bu yönde adımlar atılması gerektiğini ve atılacağını duyurmuştur. Bu çalışma, dünyada bu kadar önem arz eden 21.yüzyıl becerilerinin sosyal bilgiler ile ilişkisini ele almak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada esas olarak 2018 sosyal bilgiler dersi öğretim programında (SBDÖP) yer alan becerilerin 21.yüzyıl becerileriyle uyumu araştırılmıştır. Programda yer alan beceriler bilişsel-duyuşsal ve sosyokültürel açıdan da ele alınmış ve öğretim programında bilişsel-duyuşsal ve sosyokültürel alan boyutundaki becerilere yer verilme durumu incelenmiştir. Çalışmada ayrıca 21.yüzyılın ihtiyaçlarını karşılayacak bireyler yetiştirmeyi amaçlayan sosyal bilgiler dersinin, programında yer verdiği becerilerin bu ihtiyaçları karşılama konusundaki yeterliliğine cevap aranmıştır. Veriler doküman analizi yöntemi ile toplanmıştır. Veri toplamak için incelenen dokümanlar 2018 sosyal bilgiler dersi öğretim programı ve P21, SCAN, ATSC21, ISTE, IOWA, NRC, NCREL(enGauge), OECD ve Wagner tarafından tasnif edilen 21.yüzyıl beceriler çerçeveleridir. Elde edilen veriler yorumlanırken betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre 2018 sosyal bilgiler dersi öğretim programında yer alan beceriler 21.yüzyıl becerileri ile büyük oranda benzerlik göstermektedir. Programdaki becerilerin, öğrencileri hem bilişsel hem duyuşsal hem de sosyokültürel boyutlarda geliştirmeyi hedeflediği bulgusuna ulaşılmıştır. 2018 sosyal bilgiler dersi öğretim programında en çok bilişsel alan boyutunda 21.yüzyıl becerilerine yer verildiği de dikkat çekici bulgulardan biridir. Son olarak 2018 sosyal bilgiler dersi öğretim programında yer alan becerilerin öğrencileri 21.yüzyıla hazırlamak için yeterli beceriler listesine sahip olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Hatta bazı araştırmacılara göre 2018 SBDÖP uluslararası karşılaştırmalarda daha detaylı beceriler listesine sahiptir. Fakat buna rağmen programda 21.yüzyılın önemli becerilerinden esneklik ve uyum, liderlik, sorumluluk, yaratıcılık becerilerine yer verilmemiş olması eksiklik olarak değerlendirilmiştir. Bu bağlamda araştırma sonuçlarına dayanarak 2018 sosyal bilgiler dersi öğretim programını 21.yüzyıl için gerekli olan esneklik ve uyum, yaratıcılık, liderlik ve sorumluluk gibi yaşam ve kariyer becerilerinin eklenmesi önerilmektedir. Literatürün zenginleştirilmesi amacıyla da sosyal bilgiler dersinde 21.yüzyıl becerilerini geliştirmek adına nasıl etkinliklerin yapılacağı ve 2018 SBDÖP'nda yer alan becerilerin öğrencileri bilişsel-duyuşsal-sosyokültürel alanda geliştirme adına yeterliliğinin araştırılması araştırmacılara önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The 21st century expects students to have different skills when compared to previous years. Thus, the framework of 21st century skills that has been put forward is significant for education. The 21st century skills foster the skills that are required for students to maintaining their lives successfully in the future. Many countries in the world, especially developed ones, have revised their curricula based on 21st century skills. Turkey also announced in the document of the 2023 education vision that the 21st century skills and future skills will be taken as a basis and required steps should and will be taken in that regard. This study made for the purpose of addressing affair with 2018 social studies course curriculum skills and 21st century skills. In the study, some changes and requirements brought by the 21st century . The reflections of these requirements on the world of education, 21st century skills determined by many institutions and organizations on a global scale are mentioned. In the study, the compatibility of the skills in the 2018 social studies course curriculum with the skills of the 21st century was investigated. The skills in the program were also discussed in terms of cognitive-affective and socio-cultural aspects, and the situation of including skills in the cognitive-affective and socio-cultural domains in the curriculum was examined. In the research, an answer was sought to the question of whether the skills in the social studies curriculum, which aims to raise individuals who will meet the needs of the 21st century, are sufficient to meet these needs. The datas was collected by the dokument analysis method. The examined documents for collect datas are 2018 social studies course curriculum and P21, SCAN, ATSC21, ISTE, IOWA, NRC, NCREL(enGauge), OECD and Wagner's 21st century skills framers. When the interpret the data, used to descriptive analysis method. According the findings, 2018 social studies course curriculum's skills are substantially smilar with the 21st century skills. It has been found that the skills in the program aim to develop students in both cognitive, affective and socio-cultural dimensions. One of the remarkable findings is that the 2018 social studies course curriculum includes 21st century skills in the cognitive field dimension the most. Finally, it was found that the skills in the 2018 social studies course curriculum have a sufficient list of skills to prepare students for the 21st century. In fact, according to some researchers, the 2018 social studies course curriculum has a more detailed list of skills in international comparisons. However, despite this, the lack of flexibility and adaptability, leadership, responsibility and creativity skills, which are important skills of the 21st century, was considered as a deficiency in the program. In this context, recommended add in the curriculum life and career skills like flexibility and adaptability, creativity, leadership and responsibility based the research results. In order to enrich the literature, it can be recommended to the researchers how to carry out activities in order to develop 21st century skills in the social studies course and to investigate the adequacy of the skills in the 2018 social studies course curriculum in order to develop students in the cognitive-affective-sociocultural field.