Geç pandemi döneminde çevrimiçi öğrenme deneyimlerine ilişkin sosyal ağ analizi çalışması
A social network analysis of online learning experiences in post pandemic period
  1. Tez No: 832107
  2. Yazar: EMRAH KAYABAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU KILIÇ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 541
Özet
Bu araştırma geç pandemi döneminde sosyal medya kullanıcılarının yaptıkları paylaşımlardaki çevrimiçi öğrenme deneyimleri üzerine odaklanmaktadır. Bu kapsamda sosyal medya platformlarından Twitter üzerinden belirlenen 46 etiket ve arama teriminde toplanan 5 aylık veriyle, kullanıcıların çevrimiçi öğrenme deneyimleri ve boyutları saptanmaya çalışılmaktadır. Geç pandemi dönemi araştırmanın bağlamını oluşturmaktadır. Araştırma problemlerinden ilki çevrimiçi öğrenmeye ilişkin sosyal ağlar ve bu ağlardaki ilişkilerin saptanmasından oluşmaktadır. Etiket ve arama terimlerinin kullanım oranları ve tweetlerin coğrafi konum dağılımlarının tespit edilmesi alt problemleri arasındadır. İkinci araştırma problemini atılan tweetlerdeki duygu durumlarının tespit edilmesinden oluşmaktadır. Son olarak, çevrimiçi öğrenme deneyimleriyle ilgili atılan tweetlerdeki içeriklerin kapsamının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Türkçe ve İngilizce dilinde 1 Temmuz 2021 – 28 Kasım 2021 tarihleri arasında Twitter'da atılan tweetler araştırma kapsamında incelenmektedir. Bu sayede dünya genelinde ve ülkemizde çevrimiçi öğrenmeye ilişkin görüşlerin ne yönde olduğu yukarıda sıralanan üç boyutta incelenmektedir. Ayrıca alanyazının kapsam ve sınırlarının incelenen boyutlar özelinde oldukça kapsamlı olmasından dolayı ilgili araştırmalar ve kavramsal çerçeve bölümünde görece diğer araştırma yöntemlerine nazaran yeni kabul edilebilecek bibliyometrik analiz tekniği kullanılarak elde edilen sistematik alanyazın taramasına yer verilmektedir. Araştırma sürecinde izlenen adımların tamamı yöntem bölümünde detaylı olarak açıklanmakta, toplanan veri yoğunlukları değişmekle birlikte, incelenen etiket ve arama terimlerinde çevrimiçi öğrenme deneyimleriyle ilgili oluşan sosyal ağlar, bu ağlardaki bireylerin duygu durumları ve çevrimiçi öğrenme deneyimlerinin tema ve kategorilere göre dağılımları bulgular bölümünde gösterilmektedir. Kavramsal yapılardaki tema ve kategoriler altı milyon civarındaki tweetten seçilen örnek söylemlerle desteklenmektedir. Araştırma kapsamında kullanılan veri analiz teknikleri ve dünya genelinde çevrimiçi öğrenmeyle ilgili deneyimlere ilişkin bulgular bu araştırmanın evrensel olgulara ulaşma potansiyeli açısından önemlidir. Gelecekte yaşanacak benzer pandemi dönemlerinde yaşadığımız son pandemiden edindiğimiz deneyimlerin kullanımı ve yapılacak bilimsel araştırmaların çevrimiçi öğrenme paydaşlarının görüşlerini kullanarak şekillendirilmesi açısından bir dizi öneri sıralanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the online learning experiences that social media users have shared in their posts in the post pandemic period. This includes 5 months of data collected from social media platforms in 46 hashtags and search terms determined on Twitter, trying to identify shareholders' online learning experiences and the dimensions of online learning. Post pandemic period is the context of this research. The first of the research problems is about the social networks related to online learning and identification of relationships in these networks. Identification of the usage rates of hashtags and search terms and the geographical distribution of tweets are among the sub-problems. The second research problem consists of detection of emotional states in these tweets by using sentiment analysis. Finally, determination of tweet contents which is about online learning into codes, categories and themes is aimed. Tweets between July 1, 2021 – November 28, 2021 in Turkish and English are examined. In this way, the views and experiences about online learning in the world and in our country are examined in three dimensions listed above. In addition, because the scope and limits of the context, research field and the type of the analysis used in this research is comprehensive in the literature, bibliometric analysis which is relatively new than other methods, is used for systematic review of the articles in conceptual framework and related research section. All steps followed in the research process are explained in detail in the methodology section, while the data concentrations are changing, social networks and their characteristics related to online learning experiences in the hashtags and search terms being reviewed are shown in the findings section. Moreover, emotional states of the individuals in these networks and the distribution of online learning experiences by themes and categories are illustrated. Themes and categories in the conceptual structures are supported by sample rhetoric selected from six million tweets. Data analysis techniques used in this research and findings on online learning experiences around the world are important for reaching universal facts. A number of suggestions are listed in terms of the use of these experiences gained from the last pandemic to shed light on the similar situations we can face in the future and on the scientific research about online learning.