Meaning of life in adults: The role of childhood trauma and psychological resilience
Yetişkinlerde yaşamın anlamı: çocukluk çağı travmaları ve psikolojik dayanıklılığın rolü
- Tez No: 832108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN KÖSE ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırmada, çocukluk çağı travmaları ve psikolojik dayanıklılığın yetişkinlerde yaşamın anlamı üzerindeki rolü incelenmiştir. Araştırmaya, 18-60 yaşları arasında 400 yetişkin birey katılmıştır. Katılımcılara,“Kişisel Bilgi Formu”,“Çocukluk Çağı Travma Ölçeği”,“Yaşamda Anlam Ölçeği”,“Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Yetişkinlerde yaşamın anlamı ile çocukluk çağı travmaları, psikolojik dayanıklılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi için Spearman's Rho Korelasyonu uygulanmıştır. Yaşamın anlamı düzeylerinin yordayıcılarını tespit etmek için hiyerarşik regresyon analizi uygulanmıştır. Ayrıca, katılımcıların cinsiyet, yaş, medeni durum, çocuk sayısı, çalışma durumu, eğitim düzeyi ve sosyoekonomik durum değişkenlerine göre yaşamda anlam düzeyleri karşılaştırılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, yaşamda anlam puanları ile duygusal istismar, duygusal ihmal, aşırı koruma-kontrol, çocukluk çağı travmaları arasında negatif, zayıf ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yaşamdaki anlam puanlarının benlik algısı, gelecek algısı, yapısal tarz, sosyal yeterlilik, aile uyumu, sosyal kaynaklar, psikolojik dayanıklılık ile orta düzeyde ilişkili olduğu bulunmuştur. Yaşamda anlam puanlarının yordayıcıları incelendiğinde, yetişkinlerde yaşamda anlam puanlarını en güçlü yordayan değişkenin psikolojik dayanıklılık olduğu bulunmuştur. Sonuçlar, yaş grupları, çocukluk çağı travmaları ve psikolojik dayanıklılığın yetişkinlerin yaşamda anlam düzeyleri üzerinde yordayıcı role sahip olduğunu gösterirken, psikolojik dayanıklılık değişkeni söz konusu olduğunda çocukluk çağı travmalarının yordayıcı rolünü kaybettiğini göstermiştir. Yaşamda anlam ile yaş, evlilik durumu, çocuk sayısı, çalışma durumu, sosyoekonomik durum değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık bulunurken; yaşamda anlam ile cinsiyet ve eğitim seviyesi arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the role of childhood trauma and psychological resilience on the meaning of life among adults was examined. 400 adult participants between the ages of 18 and 60 participated in the research. Participants were administered a“Personal Information Form,”“Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-33),”“Meaning in Life Scale,”and“Psychological Resilience Scale for Adults.”The collected data were analysed using SPSS 26.0 software. Spearman's Rho correlation was applied to investigate the relationship between the meaning in life and childhood trauma and psychological resilience levels among adults. Hierarchical regression analysis was conducted to identify predictors of levels of meaning in life. Additionally, the levels of meaning in life were compared across participant variables, including gender, age, marital status, number of children, employment status, education level, and socioeconomic status. According to the findings obtained from the research, a negative, weak, and significant relationship was found between scores of meaning in life and emotional abuse, emotional neglect, overprotection-control, and childhood traumas. It was also found that scores of meaning in life were moderately associated with self-perception, future perception, structural style, social competence, family cohesion, social resources, and psychological resilience. When examining the predictors of meaning in life scores, it was found that psychological resilience was the strongest predictor of meaning in life scores in adults. The results indicate that age groups, childhood trauma, and psychological resilience play predictive roles in adults' levels of meaning in life, while childhood trauma loses its predictive role when the psychological resilience variable is considered. There was a significant difference between meaning in life and age, marital status, number of children, employment status, and socioeconomic status, while there was no significant difference between meaning in life and gender and education level.