Design and implementation of WDM-PON based FTTH system using MATLAB
  1. Tez No: 832110
  2. Yazar: HAYDER AHMED SHAKIR AL-SADOON
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ Mesut CEVIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Verilerin ince cam veya plastik fiber şeritlerindeki ışık sinyalleri aracılığıyla iletilmesine dayanan fiber optik, geleneksel bakır bazlı sistemlere göre çok büyük avantajlar sunar. Neredeyse sınırsız bant genişliği, düşük gecikme süresi, elektromanyetik girişime karşı bağışıklık ve sinyalleri uzun mesafelerde önemli bir kayıp olmadan iletme yeteneği sağlarlar. Pasif Optik Ağlar (PON'lar), tek bir optik fiberin ayırıcılar gibi pasif bileşenler kullanarak birden fazla son kullanıcıya hizmet verebildiği FTTH ağlarının uygulanması için uygun maliyetli bir çözümdür. Bu tez, MATLAB kullanan WDM-PON tabanlı FTTH sistemleri alanına önemli katkılar sağlamaktadır. Araştırma, bir WDM-PON mimarisinin tasarımı ve uygulanmasına odaklanmakta ve sistem performansı, kaynak tahsisi, çapraz konuşma, gürültü, ölçeklenebilirlik ve maliyet etkinliği ile ilgili çeşitli zorlukları ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
Fiber optics, based on the transmission of data through light signals in thin strands of glass or plastic fibers, offer immense advantages over traditional copper-based systems. They provide virtually unlimited bandwidth, low latency, immunity to electromagnetic interference, and the ability to transmit signals over long distances without significant loss. Passive Optical Networks (PONs) are a cost-effective solution for implementing FTTH networks, where a single optical fiber can serve multiple end-users by employing passive components such as splitters. This thesis makes significant contributions to the field of WDM-PON based FTTH systems using MATLAB. The research focuses on the design and implementation of a WDM-PON architecture and addresses various challenges associated with system performance, resource allocation, crosstalk, noise, scalability, and cost-effectiveness