Üçlü intermetalik Sm2Ru3X5 (X=Ge, Sn, Pb) bileşikler üzerine Ab Initio hesaplamaları
Ab initio calculations on ternary Intermetallic Sm2Ru3X5 (X=Ge, Sn, Pb) compounds
- Tez No: 832128
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ATEŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında, Sm2Ru3X5 (Ge, Sn, Pb) bileşiklerin yapısal, elektronik, elastik ve titreşimsel özellikleri; kuantum mekanik temelli VASP paket programı yardımıyla, kuramsal olarak incelendi. Hesaplamalarımızda Yoğunluk Fonksiyoneli Teorisine (DFT) dayalı Genelleştirilmiş Gradyent yaklaşımı (GGA) esas alınmıştır. Elektron-elektron etkileşimlerini parametrize etmek için, yani enerjiye katkısını hesaplamak için, Perdew-Burke-Enzerhof (PBE) parametrizasyonu kullanılmıştır. Kristalin elektronik davranışı bant yapısı elde edilerek incelendi. İkinci dereceden elastik sabitleri (Cij) yine aynı kod kullanılarak zor-zorlanma yöntemi ile hesaplandı. Bu bileşiğe ait bazı mekanik modüller (Bulk modülü, Shear modülü, Young modülü, Poisson oranı, Vickers Sertlik, Debye sıcaklığı ve ortam ses hızları) ve bunların yönelime bağlılıkları hesaplanıp yorumlanmıştır. Ek olarak, fonon dağınımı elde edilerek incelendi. Elde ettiğimiz bulgular, mevcut deneysel ve teorik verilerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the structural, electronic, elastic and vibrational properties of Sm2Ru3X5 (Ge, Sn, Pb) compounds were analyzed theoretically with the help of the VASP package program developed within quantum mechanics. Our calculations are based on Generalized Gradient Approach (GGA) based on Density Functional Theory (DFT). Perdew-Burke-Enzerhof (PBE) parameterization was used to parameterize electron-electron interactions. In order to study the electronic behavior of the crystals, the bant structures were obtained and second order elastic constants (Cij) were calculated by using this stress-strain method. Some mechanical modulus of titled compounds such as (Bulk modulus, Shear modulus, Young modulus, Poisson's ratio, Vicker's Hardness, Debye temperature and ambient sound velocities) and their directional dependence were calculated and interpreted. Also, the phonon dispersion curves were obtained and analyzed. Our findings were compared with existing experimental and theoretical data.