Yüksek fırın curuflarının cam sanayinde kullanılma olanaklarının araştırılması
Investigation of utilization possibilities of blast furnace slag for glass production
- Tez No: 83214
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİ İPEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Günümüzde çevre bilincinin giderek gelişmesi, insanların iyi ve temiz ortamlarda yaşama isteği, enerji maliyetlerinin giderek artması ve benzeri durumlar atıkların geri kazanımı olanaklarının araştırılması ve uygun ekipmanların geliştirilmesini zorunlu hale getirmiştir. Ülkemizde Demir-Çelik sektörünün en önemli atığı yüksek firm cürufudur. Bu cüruf %2-15 oranında AI2O3 içermektedir. Cürufun yapısını oluşturan diğer bileşikler ise genelde camı oluşturan metal oksitlerdir. Ayrıca cüruf camsı yapısından dolayı cam kırığı etkisi yaparak erimeyi bir dereceye kadar hızlandırabilmektedir. Yüksek firın cürufunun cam yapımında alümina kaynağı olarak kullanılması ve bu hammaddelerin; camın erimesi, afınasyonu ve rengi üzerindeki etkileri birçok araştırmacı tarafından incelenmiştir. Cam sanayinde alümina kaynağı olarak kullanılan feldspatın yerine yüksek firın cüruflarının hazırlanarak kullanılması hem ekonomik hemde çevre açısından ülkemize büyük yarar sağlayacaktır. Bu çalışmada, İskenderun Demir-Çelik, Ereğli Demir-Çelik ve Karabük Demir-Çelik fabrikalarından temin edilen cürufların, cam sanayiinde alümina kaynağı olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Temsili olarak hazırlanan 1000 gr'lık numuneler üzerinde kimyasal analiz, mineralojik analiz, boyut dağılımı ve teknolojik testler yapılmıştır. Analizler sonucu elde edilen bilgilerin ışığı altında numunelere boyut küçültme, boyuta göre sınıflandırma, manyetik ayırma deneyleri uygulanmıştır. Bu deneyler sonucunda uygun tane boyutunda ve kimyasal yapıda cam üretiminde kullanılacak konsantreler üretilmiştir. Elde edilen bu konsantreler ve feldspat kullanılarak cam üreticisi firma tarafından ayrı ayrı camlar imal edilmiş ve elde edilen camlar kalite ve ekonomik açıdan karşılaştınlmıştır. K
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigation of Utilization Possibilities of Blast Furnace Slag for Glass Production Today, the development of the environment consciousness, the desire of human beings to live in good and clean surroundings, the gradual increase of the energy costs and similar cases make necessary the researches and investigations regarding the possibilities of recycling and recovery of the waste material and the development of the suitable equipment. In our country, the most important waste material of the Iron-Steel sector is the blast furnace slag. It contains an average of 2-15 % AI2O3. The other components of the slag are generally the metallic oxides, which already exist in glass. In addition, because of its glassy nature the slag makes an effect as a broken glass to accelerate the certain level of the glass melting. The utilization of the blast furnace slag during the production of glass as a source of alumina and the effect of these raw materials during the melting of the glass, its affinity and its colour have been observed and examined by many researchers. In the glass industry, instead of feldpars which are used as a source of alumina it is recommended to utilize the blast furnace slag gradually. Thus, this kind of utilization will cause huge benefits to our country economically and environmentally. In this study the possibility of the utilization of slags which are obtained from the Iron- Steel factories of the iskenderun, Ereğli and Karabük as a source of alumina during glass production have been investigated. About a ton of representative sample was obtained from the stockpile for each factories. Chemical analyses, microscopic investigation with electron microscope, particle size distribution and technological tests were carried out on these samples. Some treatment techniques and enrichment methods such as crushing, grinding, classification and magnetic, separation have been applied on these samples. At the end of these experiments, a concentrate which is suitable particle size (+0.5 mm, 1 % max.; -0.074 mm, 25 % max.) and chemical composition^. 76 % MgO, 37.16 % Si02, 35.38 % CaO, 1.16 % MnO, 0.76 % S, 0.74 % K20, 0.58 % Ti02, 11.23 % A1203, 0.001 % Cr2Ü3, 0.04 % Fe2C>3 max), has been obtained. These concentrates and feldspar are separately examined to produce glasses by a glass company and these glasses are compared to each other in terms of economic and quality point of view. X