Kayın (fagus orientalis lipsky)'da ardaklanmanın teknolojik özellikler üzerine etkisi
The Effect of doting on physical and mechanical properties of beech (fagus orientalis lipsky) wood
- Tez No: 83215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET AS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Kayın (Fagus orientalis Lipsky) 'da Ardaklanmanın Teknolojik Özellikler Üzerine Etkisi“Kayın (Fagus orientalis Lipsky,)'da Ardaklanmanın Teknolojik Özellikler Üzerine Etkisi”adlı bu çalışmada sağlam, % 25'e kadar, %50, % 50-%75, % 75-% 100 ardaklandırılmış olmak üzere 5 ayrı örnek grubu incelenmiştir. Örnek ağaçlar Düzce (Bolu) Orman îşletme Müdürlüğüne bağlı Odayeri İşletme Şefliği Bölgesi'nden alınmıştır. Örneklerin alınmasını takiben sağlam örnekleri denemelere tabi tutulmak üzere klima odasma konulmuş, diğer örnekler ise ardaklandırılmak üzere ormanda toprak üzerinde korumasız olarak bırakılmıştır. Araştırmada örneklerin fiziksel özelliklerinden tam kuru yoğunluk, radyal ve teğet genişleme ile radyal ve teğet daralma yüzdeleri incelenmiştir. Mekanik özelliklerden ise Liflere Paralel Basınç Direnci, Eğilme Direnci, Eğilmede Elastikiyet Modülü, Dinamik Eğilme (Şok) direnci, en kesit yüzeyi, radyal yüzey ve teğet yüzeylerde Janka sertlik denemeleri uygulanmıştır. Sonuç olarak, ardaklanmanın ilerlemesiyle yoğunluk değerlerinde önemli düzeylerde azalma meydana gelmiştir. Sorpsiyon özelliklerinde ise radyal yönde değişmeler mevcut iken teğet yönde anlamlı bir değişikliğin olmadığı saptanmıştır. Mekanik özelliklerin bazılarında sağlam ve %25'e kadar ardaklı gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmazken, ardaklanmanın oranının artmasıyla gruplar arasındaki farklılıklar belirgin olarak artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Effect of Doting On Physical and Mechanical Properties of Beech (Fagus orientalis Lipsky) Wood In this study, which is called“The Effect of Doting On Physical and Mechanical Properties of Beech {Fagus orientalis Lipsky) Wood”,the changes in some physical and mechanical properties of healthy wood and doted wood of different ratios such as %0- %25,%25-%50,%50-%75,%75-%100 were investigated. The trees from, which the specimens were gathered,were harvested from Düzce (Bolu) for the study.The healthy wood tests stated right after the preparation of specimens.The remaining specimens were put on the ground in the forest in order to be doted. The physical and mechanical properties tested in this study are as follows: Oven-dry and air- dry specific gravity,tangent and radial swelling and shirinking as physical properties;modulus of elasticity in bending,impact bending,compressive strength,and hardness(janka) as mechanical properties. As the result,a significant reduce in the density values were obtained with regard to the increase of doting ratios.Forthe sorption values while change in radial direction ocurred,there happened no significant change for the tangent direction. In the mechanical properties there happened obvious decrease in the values as the doting improved accept the hardness on cross-section. XI