Çay (Camellia sinensis (L.) O. Kuntze) bitkisinin farklı kısımlarının polifenol ve biyoaktivite yönünden araştırılması
Investigation of different parts of tea (Camellia sinensis (L.) O. Kuntze) in terms of polyphenol and bioactivity
- Tez No: 846154
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE YURTERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, üç sürgün döneminde hasat edilen çay bitkisinin farklı kısımlarında (kök, sap, yaprak ve tepe tomurcuğu) bulunan polifenol (EGC, EGCG, EC, ECG, CG, GCG) ve kafein miktarındaki değişimlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Analizler Yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC yaygın adıyla bilinir) ile yapılmıştır. İncelenen örneklerde kafein, GA, EGC, EGCG, EC, ECG, CG, GCG miktarları genel olarak tomurcuk, yaprak, sap ve kök olacak şekilde bulunmuştur. En yüksek kafein tepe tomurcuğunda 1. Sürgünden elde edilmiştir. Kök ve sap çok fazla olmamakla beraber kafein içermektedir. Her üç sürgünde de tepe tomurcuğu ve yaprak EGCG en yüksek değere sahip olmuştur. Kök ve sap kısmında diğer iki organa göre kıyasla az da olsa polifenol bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the changes in the amount of polyphenol (EGC, EGCG, EC, ECG, CG, GCG) and caffeine in different parts of the tea plant (root, stem, leaf, and apical bud) harvested in three shoot periods. Analyzes were performed by High performance liquid chromatography (commonly known as HPLC). Caffeine, GA, EGC, EGCG, EC, ECG, CG, GCG amounts were generally found as buds, leaves, stems, and roots in the samples examined. The highest caffeine was obtained from Shoot 1 in the top bud. The root and stem contain caffeine, although not much. Top bud and leaf EGCG had the highest value in all three shoots. Compared to the other two organs, polyphenols were found in the root and stem, albeit less.