Assessment of mechanical deformation processes through micro-hardness tests of superconducting mgb2 wire samples made with standard and powder internal magnesium diffusion techniques
Standart ve toz dahili magnezyum difüzyon teknikleriyle yapılan süperiletken mgb2 tel numunelerin mekanik deformasyon süreçlerinin mikro-sertlik testleri ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 832167
  2. Yazar: MUEEZ UR REHMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BELENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma, süperiletkenlik mekanizmasını ve MgB2 tellerinin üretimini araştırmayı amaçlamaktadır. Pratik uygulamalarda yüksek manyetik alanların oluşturulması, uzun, homojen süperiletken MgB2 telleri gerektirir. Süperiletken teller elde etmek için tüp içinde toz (PIT) yöntemi ve dahili magnezyum difüzyon (IMD) tekniği dahil olmak üzere çeşitli teknikler kullanılır. Bu çalışma özellikle MgB2 fazını oluşturmak için PIT yöntemi ve IMD tekniğine odaklanmaktadır. Kompozit MgB2 telinin bileşenlerinin sertliği soğuk çekme işlemi sırasında değiştirildiğinden, sertliğin etkisi HV testleri kullanılarak incelenecektir. Bor, magnezyum ve demir bölgelerinin Standart ve Toz IMD yöntemleri arasında farklı HV sonuçları gösterip göstermediğini belirlemek için tel numunelerinin enine kesitleri analiz edilecektir. Bu araştırma, mikrosertlik değerleri farklı olsun veya olmasın, bu bulguları MgB2'nin mekanik davranışı, süperiletken özellikleri, yapısı ve mikro yapısı ile ilişkilendirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the mechanism of superconductivity and the production of MgB2 wires. The generation of high magnetic fields in practical applications requires long, homogeneous superconducting MgB2 wires. Various techniques, including the powder-in-tube (PIT) method and internal magnesium diffusion (IMD) technique, are employed to obtain superconducting wires. This study specifically focuses on the PIT method and IMD technique to create the MgB2 phase. The effect of hardness will be examined using HV tests, as the hardness of the constituents of the composite MgB2 wire is modified during the cold drawing process. The cross sections of the wire samples will be analyzed to determine if the regions of boron, magnesium and iron exhibit different HV results between the Standard and Powder IMD methods. This research aims to relate these findings with the mechanical behavior, superconducting properties, structure and microstructure of MgB2, whether the microhardness values do or do not differ.