Investigation of amino acid metabolism of juvenile gilthead sea bream (Sparus aurata) fed with alternative proteins
  1. Tez No: 780843
  2. Yazar: NAOUAL DAMIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada, balık ununun (FM) bir kısmı yerine %55 (55PBM), %65 (65PBM) ve %75 (75PBM) oranlarında kanatlı yan ürün unu (PBM) veya hidrolize tüy unu (HFM) yine %55 (55HFM), %65 (65HFM) ve %75 (75HFM) oranlarında kullanımının juvenil çipura balıklarının (Sparus aurata, 35.01 ± 0.11 g) büyüme performansı ve amino asit metabolizmasına olan etkileri incelenmiştir. Farklı protein kaynakları içeren yedi izo-nitrojenik (%49 ham protein) ve izo-lipidik (%19 ham lipit) diyetler hazırlanmış ve balıklar bu diyetlerle 120 gün süresince beslenmişlerdir. Hayvansal protein kaynaklarının (PBM ve HFM) balıklarda büyüme performansı ve yem tüketimi üzerindeki etkilerini ve yemin kalitesini belirlemek için yemlerde (nem, ham protein, ham lipit, ham kül, ham selüloz) ve tüm balık vücutlarında (nem, ham protein, ham lipit, ham kül) proksimet analizler yapılmıştır. Diyetlerin protein etkinlik oranları (PER) ve amino asit profilleri ile deneyin başında ve sonunda balığın tüm vücut amino asit profilleri ve etkinlikleri, protein kalitesi ve esansiyel amino asit etkilerini belirlemek için analizler yapılmıştır. Balıklarının protein ve amino asit metabolizmasını ölçmek amacıyla protein ve amino asitlerin sindirilebilirliği incelenmiştir. Balık dışkılarının amino asit profilleri, sindirilmeyen amino asit ve oranlarını belirlemek için analiz edilmiştir. Araştırmada kullanılan diyetlerin balıkların sindirim metabolizmasını nasıl etkilediğini anlamak amacıyla balıkların karaciğer, mide ve bağırsaklarından histolojik analizler yapılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre diyetlerde balık unu yerine farklı oranlarda kullanılan (55HFM, 65HFM ve 75HFM) hidroliz tüy ununun balıkların büyüme performansını, yem tüketimini, yemden yararlanma oranlarını ve yem sindirilebilirliğini negatif (olumsuz) olarak etkilediği görülmüştür (P0.05). PBM içeren yemlerle beslenen balıklar ile kontrol grubu balıklarının tüm vücut protein ve amino asit profilleri arasında önemli bir fark bulunmamıştır (P>0.05). Aynı zamanda elde edilen PER değerleri PBM'nin iyi kalitede ve etkili protein kaynağı olduğunu göstermiştir. Deney sonunda yem, tüm vücut ve balık dışkılarında yapılan esansiyel (EAA) ve esansiyel olmayan (NEAA) amino asit analizlerinde, PBM grupları ile FM grubu arasında herhangi bir fark görülmemiştir. Araştırmada kullanılan çipura balığının karaciğer ve sindirim sistemi histolojisi incelendiğinde, 75PBM ile beslenen grubun karaciğerinde lipit damlacıklarının hafif birikimi görülmüştür. Karaciğer ve sindirim sisteminde herhangi bir patolojik etki görülmemiştir. Ayrıca, PBM içeren diyetlerle (55PBM, 65PBM ve 75PBM) beslenen balıkların son bağırsağındaki histolojik analizlerinde lipit damlacıklarının herhangi bir birikimi saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study evaluated the effects of partially replacing (55%, 65%, 75%) fishmeal (FM) with poultry by-product meal (55PBM, 65PBM, 75PBM) or hydrolyzed feather meal (55HFM, 65HFM, 75HFM) on growth performance and amino acid metabolism of juvenile gilthead sea bream (Sparus aurata, 35.01 ± 0.11 g). Seven experimental iso-nitrogen (49% crude protein) and iso-lipid (19% crude lipid) experimental diets were prepared based on the three meals (FM, PBM, and HFM) and fed to juvenile sea bream for 120 days. Proximate diet and whole-body analyzes were performed to determine the effects of animal protein (PBM and HFM) on the growth performance, quality of diet and feed intake of gilthead sea bream. The protein efficiency ratio (PER) and amino acid profile of the dietary treatments as well as the whole body amino acid profile of the fish at the start and end of the experiment were assessed to determine the effectiveness and quality of proteins and whether there are deficiencies in essential amino acids (EAAs), which may limit the growth and normal development of gilthead seabream. The digestibility of proteins and amino acids was studied to determine whether the proteins affects seabream's protein metabolism. The amino acid profile of fish feces was assessed to determine the levels of amino acids eliminated in indigestible form. Histological examination of the liver and digestive system was performed to assess the effects of dietary treatments on the welfare of gilthead sea bream. The results of this thesis show that growth performance, feed intake, and digestibility were negatively affected when juvenile sea bream were fed with HFM-based diets (55HFM, 65HFM, 75HFM) (P 0.05). In addition, these groups of fish had similar feed consumption and feed conversion rates to the control group (P > 0.05). There was no significant difference between the whole-body protein content in the fish-fed PBM diets and the control group (P > 0.05). Protein Efficiency Ratio (PER) values showed that PBM contains good quality and efficient protein. This result was confirmed by the digestibility coefficients which were similar to the control group and showed no significant difference with the control group (P>0.05). At the end of the experiment, the amino acid profile of whole-body of juvenile seabream fed with PBM-based diets was not found to be deficient in EAAs. Similarly, dietary PBM content did not negatively affect protein and amino acid digestibility in juvenile seabream. In addition, the level of EAA and non-essential amino acids (NEAAs) eliminated in indigestible form is similar to the control group. Except for a slight accumulation of a few lipid droplets in the liver of the group fed with PBM-based diets, histological examination revealed no sign of pathology of the liver or digestive tract among these dietary treatments (55PBM, 65PBM, and 75PBM). Histology of the hindgut revealed no lipid deposit accumulation in fish fed PBM-based diets.