Türk Ceza Kanunu kapsamında çocuk düşürtme suçu
The crime of abortion within the scope of Turkish Penal Code
- Tez No: 832213
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR BACAKSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Türk Ceza Kanunu m. 99'da düzenlenen“çocuk düşürtme suçu”gebe kadının rızasına dayalı ve rızası dışında yapılan eylemlerin neticesine göre şekillenen bir suç tipidir. Bu suç tipi kanun, yönetmelik ve tüzüklerde düzenlenmiş; hukuka uygunluk nedenleri öngörülerek suçun sınırları belirlenmiştir. Ancak yasal düzenlemelerin kapsamlı olmamasından kaynaklı doktrindeki mevcut görüş ayrılıkları, düzenlemelerin güncel hayata uyarlanarak, kişi hak ve özgürlüklerini temele oturtup yeniden yasalaştırılması gerektiğini ortaya koymaktadır. Çalışmamızda, öncelikle cenin, kürtaj ve suç ile korunan hukuksal yarar kavramları üzerinde, ardından TCK'da düzenlenen“çocuk düşürtme”suçu rızaya dayalı ve rıza dışı suç kapsamı üzerinde ayrı ayrı durulacak, cezai yaptırımı öngören hükümler ortaya konacak ve nihayet bu maddelerin atıf yaptığı ve genel norm niteliği taşıyan TCK'nın 99. maddesinde düzenlenen suçun unsurları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The“abortion crime”regulated in article 99 of the Turkish Penal Code is a type of crime that is based on the consent of the pregnant woman and is shaped by the consequences of actions taken against her will. This kind of crime; regulated in laws, regulations and by-laws; The limits of the crime were determined by foreseeing the reasons for compliance with the law. Again due to the fact that the legal regulations are not comprehensive, the differences of opinion in the doctrine reveal that the regulations should be adapted to current life and re-enacted based on personal rights and freedoms. In our study, firstly the concepts of fetus, abortion and legal interests protected by crime, then the scope of the“abortion”crime based on consent and non-consensual crimes regulated in the Turkish Penal Code will be determined and discussed separately, and penal sanctions will be set forth, and finally, the articles of the crime regulated in Article 99 of the Turkish Penal Code, which is a general norm and referred to by these articles, will be examined.