Çocuk düşürtme suçu: TCK md. 99
Abortion offence: TCK md. 99
  1. Tez No: 744736
  2. Yazar: AHMET OSTA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ERGÜNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Dünyada hızla artmakta olan nüfus, beraberinde siyasi, ekonomik ve sosyal yönden birçok meseleyi insanlığın gündemine getirmektedir. Nüfus politikası bu meseleleri bilimsel yönden araştırmak ve devlet tarafından alınacak tedbirlere ışık tutmak yönünden büyük önem arzetmiştir. Çocuk düşürtme suçu bir yandan insan onuru kapsamında ceninin potansiyel yaşam hakkını korumak diğer yandan nüfus politikası doğrultusunda hem istenmeyen gebeliklere yönelik illegal yöntemlerin oluşturduğu tehlikeyi hem de kadının vücut bütünlüğü ve sağlığının tehlikeye atılmaması için yetkisiz kişiler tarafından yapılacak düşürtme işlemlerinin oluşturacağı tehlikeyi ortadan kaldırmak için ceza kanunumuzda yerini almıştır. Bu çalışmada Türk Ceza Kanunu md. 99'da yer alan çocuk düşürtme suçunun tarihsel gelişimi çerçevesinde suç incelemesi yapılarak diğer benzer suçlarla karşılaştırılmasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapidly increasing population all over the world brings many political, economic and social issues to the agenda of humanity. Population policy has been of great importance in terms of researching these issues scientifically and shedding light on the measures to be taken by the state. On the one hand, the offence of abortion by one is punishable in order to protect the potential right to life of the fetus within the scope of human dignity, and on the other hand, in line with the population policy, to eliminate both the danger posed by illegal methods for unwanted pregnancies and the danger posed by abortion procedures to be carried out by unauthorized persons in order not to endanger the physical integrity and health of the woman. In this study, the offence of abortion by one in Article 99 of the Turkish Criminal Code has been compared with other similar crimes by making a crime analysis within the framework of its historical development.