Future predictions of global hotspots for temperature and precipitation extremes with CMIP6 model
CMIP6 modeli ile gelecekteki sıcaklık ve yağış ekstremleri için global sıcak noktaların tahmini
  1. Tez No: 832238
  2. Yazar: ELİF BAYINDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET LEVENT KURNAZ, DR. NAZAN AN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Ekoloji ve Klimatoloji, Medical Ecology and Climatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilim ve Mühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, iklim değişikliği risklerini değerlendirmek için nüfus ağırlıklı Standart Öklidyen Mesafesi (SED) ölçümlerinden yararlanarak iklim değişikliği hotspotları belirleme tekniği kullanıldı. Analiz, SSP2-4.5 ve SSP3-7.0 senaryoları altında 2026-2050 ve 2076-2099 yılları için dünyanın klimatolojisindeki değişiklikleri göstermektedir. SSP2-4.5 senaryosunda (2026-2050), Çin, Japonya ve Endonezya gibi ekvator bölgeleri, değişen iklim ve nüfus yoğunluğu nedeniyle deniz seviyelerinin yükselmesi, ekstrem hava olayları ve sıcak hava dalgalarından kaynaklana hotspotlar olarak belirlenmiştir. Amerika, Güney Afrika, Akdeniz, Batı Avrupa ve Asya risk bölgeleri olarak tespit edilmiştir. Bu bölgelerdeki başlıca endişeler, ekonomi ve gıda güvenliğini etkileyen kuraklıklar ve öngörülemeyen yağışları içerir. Ekosistemler ve topluluklar bu zorluklarla mücadele etmek için çeşitli adaptasyon stratejileri yapmalıdır. SSP2-4.5 senaryosunda orta düzeyde uyum sorunları öngörülmekte olup, sorun kaynaklarına odaklı önlemleri gerektirir. Uzak gelecekteki eğilimler (2076-2099), yakın gelecek eğilimleriyle uyumlu olup, daha fazla çaba gerektireceği öngörülmektedir. Bu çalışma, hotspot anlayışını geliştirirken, kapsamlı yaklaşımların önemini vurgulamıştır. Populasyon ağırlıklı SED değerlerinin kullanılmasıyla ve çeşitli senaryoların incelenmesiyle çok yönlü bir analiz sunulmuştur. Gelecekteki çalışmalarda, etkili iklim planları için değerlendirme yöntemlerini iyileştirebilir, kullanılan metodlar geliştirilebilir ve sosyoekonomik konular daha fazla paratmereyle analiz edilebilir.
Özet (Çeviri)
This study used a climate change hotspot technique using population-weighted Standard Euclidean Distance (SED) measurements to assess climate change risks across regions. The analysis shows changes in the world's climatology for the years 2026-2050 and 2076-2099 under the SSP2-4.5 and SSP3-7.0 scenarios. In the SSP2-4.5 scenario (2026-2050), equatorial regions like China, Japan, and Indonesia are hotspots that would experience increasing sea levels, extreme weather events, and heat waves because of a changing climate and population density. The Americas, Southern Africa, the Mediterranean, Western Europe, and Asia are considered to be risk zones. Concerns include droughts and unpredictable precipitation, which affect economies and food security. Ecosystems and communities must use customized adaptation strategies to meet these difficulties. Moderate adaption issues are anticipated under SSP2-4.5, necessitating focused measures. Distant future trends (2076-1999) align with near-future tendencies, which calls for further efforts. Similar indicator changes may cause a lack of differences between scenarios in the near future. This study enhances our understanding of hotspots and emphasizes the importance of thorough approaches. Innovations and a variety of situations improve climate resilience and adaptation. Future work should focus on improving assessment techniques, improving used data and models, and including socioeconomic issues for effective climate plans.