Atık lastiklerin piroliz kinetiğinin incelenmesi
Analyses of pyrolysis reaction kinetics of used tires
  1. Tez No: 83225
  2. Yazar: EMİNE ZEYNEP PANDÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Atık Lastiklerin Piroliz Kinetiğinin İncelenmesi Çalışmanın amacı, atık lastiklerin piroliz reaksiyon kinetiğinin incelenmesidir. Atık lastikler, 20-120 dakika aralığındaki sürelerde, 375, 400 ve 425 °C reaksiyon sıcaklıklarında piroliz edilmiştir. Reaksiyon kademelerini gaz, maltin, kok ve reaksiyona girmemiş atık lastik şeklinde dört ürün fraksiyonunu oluşturmaktadır. Maltin, kok ve reaksiyona girmemiş lastik bir çözücü extraksiyonu ile birbirinden ayrıştırılmıştır. Ürün verilerinin değişimi, aktivasyon enerjisi ve kinetik verileri, piroliz reaksiyon esasları hakkında aydınlatıcı bilgiler vermiştir. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Analyses ofPyrolysis Reaction Kinetics of Used Tires The aim of this study was to investigate the pyrolysis reaction kinetics of used tires. Used tires were subjected to pyrolysis at 375, 400 and 425 °C reaction temperatures for batch holding times ranging from 20 to 120 minutes. The reaction pathway led to four product fractions, gas, maltene, coke and unreacted tire. Maltene, coke and unreacted tires were recovered by using a solvent extraction sequence. Used tires pyrolysis was first order and associated Arrhenius parameters were determined The variation of product yields, kinetics and apparent activation energy provided insight into pyrolysis reaction fundamentals. 4S vin