Gökçeada'nın neritik bölgesindeki Mnemiopsis leidyi (Agassiz, 1865)'nın bolluğu ve dağılımı
Abundance and distribution of Mnemiopsis leidyi (Agassiz,1865) in the neritic region of Gökçeada (northern Aegean sea)
- Tez No: 83224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET NURİ TARKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Biyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Gökçeada'nın Neritik Bölgesindeki Mnemiopsis leidyi (Agassiz, 1865)'nin Bolluğu ve Dağılımı Mart 1998- Şubat 1999 tarihleri arasında yapılan bu çalışmada Kuzey Ege Denizinde bulunan Gökçeada'nın neritik bölgesinde bir Ctenophora türü olan Mnemiopsis leidyVmn bolluğu ve dağılımı araştırılmıştır. Araştırma materyali 9 istasyondan hem vertikal hem de horizontal çekim yöntemi ile özel plankton ağları ile elde edilmiştir. Örnekler deniz suyu içerisinde incelenmiş, tanımlanmış, miktarları tespit edilmiş ve biyometrik ölçümleri yapılarak 3 ayrı boy grubuna ayrılmıştır. Araştırma sonucunda Mnemiopsis leidyVmn. Gökçeada'nın neritik bölgesindeki ortalama bolluğu vertikal çekimde 0,105 adet/m3 horizontal çekimde ise 0,005 adet/m, yıllık ortalama biyoması ise vertikal çekimde 1,231 g/m3 horizontal çekimde ise 0,059 g/m3 olarak hesaplanmıştır. Mnemiopsis leidyi 5. istasyonda her iki çekimde de maksimum biyomasa ulaşmıştır, 7. istasyonda ise örnekleme yapılan ayların hiçbirinde Mnemiopsis leidyi örneğine rastlanmamıştır. Bölgede Mnemiopsis leidyVmn. yıllık boy ortalamasını ağırlıklı olarak orta boydaki (I=10-45mm) bireyler oluşturmaktadır. Mnemiopsis leidyi yıl içinde her iki çekimde de kış mevsiminde maksimum bolluğa ve sonbaharda da maksimum biyomasa ulaşmıştır. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Abundance and Distribution of Mnemiopsis leidyi (Agassiz, 1865) in the Neritic Region of Gökçeada (Northern Aegean Sea). In this study, the abundance and distribution of Mnemiopsis leidyi, a ctenophore, was investigated in the neritic region of Gökçeada (Northern Aegean Sea) during the period of March 1998 - February 1999. Samples from nine stations collected both vertically and horizontally using plankton nets of 200 urn and 500 um mesh sizes respectively. Samples collected were examined, identified, counted and measured biometrically dividing into three different length sizes. As a result, average abundance of Mnemiopsis leidyi was calculated 0,105 individual/m3 for vertical haul and 0,005 individual/m3 for horizontal haul; average biomass for a year was found l,231g/m for vertical haul and 0,059g/m for horizontal haul. Mnemiopsis leidyi reached maximum biomass at 5. station vertically and horizontally however Mnemiopsis leidyi was absent at 7. station during the year. Average annual length size of the island was consisted of individual with medium size (1=10-45 mm). Mnemiopsis leidyi reached its maximum abundance in the winter and maximum biomass in the autumn vertically and horizontally. VII