Kefken (TUR 71/521) ağaçlandırma alanında pinus radiata D.Don'un gelişimi ile toprak özellikleri arasındaki ilişkiler
The Relations between growing of pinus radiata D.Don and soil conditions at Kefken TUR 71/521 plantation area
  1. Tez No: 83226
  2. Yazar: AHMET KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. DOĞAN KANTARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak İlmi ve Ekoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Kefken (TUR 71/521) Ağaçlandırma Alanında Pinus radiata D.Don'un Gelişimi ile Toprak Özellikleri Arasındaki İlişkiler Bu araştırma, Karadeniz Bölgesinde Kefken ağaçlandırma sahasında radiata çamı {Pinus radiata D.Don)' mn büyümesi ile fiziksel toprak özellikleri arasındaki ilişkileri içermektedir. Buna amaçla ağaçlandırma sahasında dört farklı bölme seçilmiştir. Bu bölmelerde, ağaçlandırma sahasındaki orijinal durumunu temsil eden yapraklı karışık baltalık ormanı temizlenerek yerine Aus-15 orijinli radiata çamı tesis edilmiştir. Ağaçlandırma sahasının orijinal durumunu temsil etmesi için, yapraklı karışık baltalık ormanı, 100 m genişliğinde şeritler halinde muhafaza edilmiştir. P.radiata ve yapraklı karışık baltalık ormanlarından alınan ölü örtü ve toprak örnekleri, fiziksel ve kimyasal özellikleri bakımından karşılaştınlmıştır. Örnekler, bölmelerden tesadüfi yöntem ile belirlenen deneme alanlarından alınmıştır. Ölü örtü örneklerinde kalınlık, fırın kurusu ağırlık, organik madde miktarı, kül miktarı, pH ve toplam azot tayinleri yapılmıştır. Toprak örneklerinde ise, hacım ağırlığı, ince toprak miktarı, pH, %kil, %kum ve %toz oranlan belirlenmiştir. Toprak ve ölü örtü örneklerine ait bu değerler üzerinde varyans analizi uygulanmıştır. Uygulanan varyans analizi sonucunda, yapraklı karışık baltalık ormanı ve radiata plantasyonu arasında, ölü örtü ve toprak özellikleri bakımından istatistiki anlamda önemli farklılıklar görülmüştür. Bununla beraber radiata plantasyonundaki dört farklı bölmeye ait sonuçlarda da istatistiki anlamda farklılıklar görülmüştür. Bu bölmelerdeki radiata çamı, çap ve boy büyümesi bakımından istatistiki anlamda önemli farklılıklar göstermemiştir. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Relations Between Growing of Pinus radiata D.Don and Soil Conditions at Kefken TUR 71/521 Plantation Area This investigation consist of the relations between soil conditions and growth performances of radiata pine (Pinus radiata D.Don) at Kefken plantation site on the Black sea coast. Observation on soils and growth performances were carried out on four different compartments in the plantation site. In these compartments the original mixed coppice cover was cleared and then radiata pine of Aus 15 origin was planted. The original coppice cover were kept along strips of 100 m. width in the plantation site. Physical and chemical composition of litter fall and of soils under radiata plantation and original coppice sites were compared. Samples of soils and litter fall were randomly taken from plantation and coppice sites analyses were made in order to estimate thicknes, oven-dry weight, organic matter content, ash content, pH level and total N for litter-fall samples. Analyses were made also for soil samples in order to estimate density, fine soil quantity, pH level, percentages of clay, sand and silt. The estimates obtained were evaluated by the analyses of variance which resulted with significant differences between plantation and coppice sites and also between plantation compartments. Although plantation compartments showed significant differences as regards soil conditions, radiata plantations growing on these compartments showed no significant difference as regards the performances of diameter and height growth.