Experimental and numerical characterization of composite materials by designed split hopkinson pressure bar
Tasarlanan splıt hopkınson basınç çubuğu ile kompozıt malzemelerın deneysel ve nümerık karakterızasyonu
- Tez No: 832250
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ARMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, malzemelerin yüksek gerinim hızlarında mekanik davranışlarını test etmek için Split Hopkinson basınç çubuğu deney cihazı kurulmuştur. Cihaz kurulumunun tüm aşamaları ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Kurulum sonrasında cam fiber epoksi kompozit malzemelerin testleri yapılmış ve bu testlerin LS-DYNA programında sonlu elemanlar metodu ile simulasyonu edilmiştir. Malzeme seçimi ve deney parametreleri seçilirken, günümüzde sıklıkla havacılık sektöründe kullanılan kompozit yapı göz önüne alınmıştır. Helikopter pervanelerinin çevre şartlarında maruz kaldığı yabancı madde hasarları ve ağırlıklı olarak çarpma yönleri dikkate alınmıştır. Helikopter pervane yapısını oluşturan cam fiber epoksi kompozit malzeme deney numunesi olarak seçilmiştir. Düzlem içi yükleme ve düzlem dışı yükleme olarak iki farklı yönde darbe etkisi incelenmiştir. Testlerin tamamı ± 90° ve ± 45° lif yönüne göre yapılmıştır. Gerilme, gerinme ve zaman verileri, sonuçları daha iyi kıyaslayabilmek için grafik olarak sunulmuştur. Düzlem dışı testlerde farklı fiber yönelimleri maksimum gerilme değerlerine bir etki göstermiyorken, düzlem içi testlerde gerilme değerleri üzerine etki göstermiştir. Test sonuçları, mevcut çalışmaların sunduğu gibi, düzlem dışı testler için cam/epoksi kompozit malzemelerin basınç dinamik yükleme üzerinde yüksek bir mukavemet sergilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a Split Hopkinson pressure bar test device was set up to test the mechanical behavior of materials at high strain rates. All stages of device installation are explained in detail. After the installation, tests of glass fiber epoxy composite materials were made and these tests were simulated with the finite element method in the LS-DYNA program. While choosing the materail and test parameters, the composite structure, which is frequently used in the aviation industry today, has been taken into consideration. Foreign matter damage to which helicopter propellers are exposed under environmental conditions and mainly the direction of impact are taken into account. Glass fiber epoxy composite material forming the helicopter propeller structure was choosen as the test sample. Impact effects were investigated in two different directions as in-plane loading and out-of-plane loading. In-plane and out-of-plane dynamic impact results of glass fiber laminated composites were studied. All tests were carried out according to the fibers direction of ± 90° and ± 45°. Stress, strain and time data are presented graphically for better comparison of results. Different fiber orientations did not show an effect for the out-of-plane tests, but showed significant differences for in-plane tests. The test results show that glass/epoxy composite materials for out-of-plane testing exhibit a high strength over compressive dynamic loading, as studies related to LS-DYNA and comparison of experimental results.