Hemşirelerin merhamet düzeyi ve bakım davranışları ile ilişkili faktörler ve merhametin bakım davranışına etkisi
Nurses' level of compassion and factors related to care behaviors and determination of the effect of compassion on care behavior
  1. Tez No: 832251
  2. Yazar: ŞÜKRAN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN GÖRDELES BEŞER, DOÇ. DR. ZEHRA ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırma, hemşirelerin merhamet düzeyi ve bakım davranışları ile ilişkili faktörler ve merhametin bakım davranışına etkisini belirlemek amacıyla ilişkisel-tanımlayıcı tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Ekim 2021 - Ocak 2022 tarihleri arasında Kayseri il merkezindeki şehir hastanesinde çalışan ve örnekleme dahil edilen 550 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından hazırlanan“Hemşire Tanıtıcı Bilgi Formu”, hemşirelerin hastalara karşı duyulan merhametini ölçmek için“Merhamet Ölçeği (MÖ)”ve hemşirelerin bakım davranışlarını değerlendirmek için“Bakım Davranışları Ölçeği-24 (BDÖ-24)”ile elde edilmiştir. Araştırmada yazılı kurum izni ve etik onay alınmıştır. Araştırma verileri, güvenirlik Chronbaha Alfa analizi, tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız gruplarda t testi, ANOVA Varyans analizi, Pearson Korelasyon Analizi ve Lineer Regresyon analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in relational-descriptive type in order to determine the level of compassion of nurses and the factors related to care behaviors and the effect of compassion on care behavior. The research was carried out with 550 nurses working in the city hospital in Kayseri city center between October 2021 and January 2022 and included in the sample. The data of the study were obtained with the“Nurse Introductory Information Form”prepared by the researcher, the“Compassion Scale (CS)”to measure the compassion of the nurses towards the patients, and the“Caring Behaviors Scale-24 (CBS-24)”to evaluate the care behaviors of the nurses. In the study, written institutional permissions and research ethics approval were obtained. Research data, reliability were evaluated with Chronbaha Alpha analysis, descriptive statistics, Independent groups t test, ANOVA Analysis of Variance, Pearson Correlation Analysis and Linear Regression analysis.