Hemşirelerde mesleki benlik saygısı ile bakım davranışları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Investigation of the relationship between the professional self-respect and care behaviors of nurses
  1. Tez No: 832252
  2. Yazar: SEDAT ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEFİKA DİLEK GÜVEN, DOÇ. DR. NALAN GÖRDELES BEŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Araştırma, hemşirelerin mesleki benlik saygısı ile bakım davranışları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla ilişki arayıcı ve kesitsel-tanımlayıcı türde gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Ekim-Aralık 2021 tarihleri arasında Kayseri il merkezindeki şehir hastanesinde çalışan ve örnekleme dahil edilen 505 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından hazırlanan“Hemşire Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Mesleki Benlik Saygısı Ölçeği (MBSÖ)”ve“Bakım Davranışları Ölçeği (BDÖ)”ile elde edilmiştir. Araştırmada yazılı araştırma izinleri ile etik onay alınmıştır. Araştırma verileri, iç güvenirlik katsayısı Chronbaha Alfa analizi, tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız gruplarda t testi, ANOVA Varyans analizi, Pearson Korelasyon Analizi ve Lineer Regresyon analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in relation-seeking and cross-sectional-descriptive type in order to determine the relationship between nurses' professional self-esteem and care behaviors. The research was carried out with 505 nurses working in the city hospital in Kayseri city center between October and December 2021 and included in the sample. The data of the study were obtained with the“Nurse Introductory Information Form”,“Professional SelfEsteem Scale (MBS)”and“Caring Behaviors Scale (BDI)”prepared by the researcher. Written permissions and ethical approval were obtained for the study. Research data were evaluated with internal reliability coefficient Chronbaha Alpha analysis, descriptive statistics, independent groups t test, ANOVA analysis of variance, Pearson Correlation Analysis and Linear Regression analysis.