Visual guides and design solutions in games: An analysis of Limbo and Inside
Oyunlarda görsel kılavuzlar ve tasarım çözümleri:Limbo ve Inside analizi
- Tez No: 832255
- Danışmanlar: PROF. DR. BARBAROS BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Her video oyununun içine yerleştirilmiş en az bir yönlendirme sistemi vardır, genellikle daha da fazladır. Video oyunlarının katlanarak büyümesiyle birlikte izleyici kitlesi daha da büyümüş ve bu nedenle oyunlar ciddi bir araştırma konusu haline gelmiştir. Bu tez, sanatçıların herhangi bir anlatı ve öğretici kılavuz kullanmadan oyuncular için ipuçlarını nasıl yarattığını anlamak için aynı stüdyo tarafından hazırlanan, Playdead tarafından yapılmış“Limbo”ve“Inside”adlı iki ünlü bağımsız oyunun görsel işaretlerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bunu yaparken estetik, sanat tarihi, görsel psikoloji ve tasarım alanlarını temel alan bir bağlam oluşturulacaktır. Ayrıca, bu araştırma, oyun sanatçıları ve daha fazlası için oyunlarda görsel kılavuzlar için bir çerçeve oluşturmada verimli olacağı umuluyor.
Özet (Çeviri)
Almost every video game has at least one guide system built into it, often even more. With the exponential growth of video games, the audience has grown as well, therefore, games have become a serious research topic. This thesis aims to analyze the visual guides of two famous indie games made by the same studio,“Limbo”and“Inside”by Playdead, in order to understand how artists create visual cues for players without using any narrative and tutorial guides. In doing so, a context based on aesthetics, art history, visual psychology and design will be created. It is also hoped that this research will prove fruitful in creating a framework for visual guides in games for game artists and more.